TOPlist

Články

Poděkování

22. 9. 2017 - Barum Czech Rally Zlín

Vážení přátelé,

sedmačtyřicátá Barum Czech Rally Zlín je úspěšně za námi a myslím, že ji můžeme označit za úspěšnou. Její účastníci opět předvedli skvělé sportovní výkony, ve kterých je podporovaly tisíce diváků podél trati napříč celým zlínským regionem. Jan Kopecký opět přepsal historické tabulky Barum rally a šestým triumfem potvrdil svou rekordní bilanci v tomto závodě. Rus Alexej Lukjaňuk dal vzpomenout na loňský nervy drásající souboj právě s Janem Kopeckým a letošním druhým místem v cíli opět předvedl svou rychlost. A třetí příčka? Tu si perfektním výkonem zajistil Roman Kresta, který je s Barum rally a jeho rodným Valašskem spjat naprosto nerozlučně. Roman svou bohatou a dlouholetou kariéru sice ukončil již v roce 2014, ale i při letošním jednorázovém startu na barumce potvrdil své jezdecké kvality a od začátku do konce to byl právě on, kdo řadě fanoušků letošní barumku chutně okořenil.

Nesmírně si ale vážíme všech, kteří do našich soutěží nastoupili. Seznam přihlášených do Barum Czech Rally Zlín a Star Rally Historic čítal bezmála 250 posádek, což nám stále připadá jako neuvěřitelné číslo. Zmíněné historické automobily ve Zlíně startovaly už podesáté a jsme rádi, že se tento jubilejní ročník mohl opět pyšnit statusem mistrovské soutěže. Díky tomu bylo k vidění velké nasazení také u posádek s vozy starších ročníků, letos navíc na doposud nejdelší a patrně i nejnáročnější trati v historii Star rally.

Připravili jsme také dvě zcela nové akce, které daly široké veřejnosti šanci okusit atmosféru Barum Czech Rally Zlín přímo na její trati. Ve spolupráci s městem Zlín mohlo trasu městské speciálky ochutnat více než pět stovek cyklistů, kteří si dali tři okruhy za podpory fandů scházejících se v centru města. Víkendové dny pak patřily premiérovému ročníku Green rally, závodu kombinujícího jízdu pravidelnosti s různými aktivitami, kterého se mohly zúčastnit posádky s elektromobily či hybridními vozy. Dle ohlasů účastníků obě akce padly na úrodnou půdu a je v nich tedy vidět potenciál pro pořádání i v dalších letech.

Samozřejmě je potřeba poděkovat divákům, kteří se během celého rallyového týdne opět postarali o skvělou atmosféru ve Zlíně a okolí. Nachystali jsme pro ně bohatý program, který ve spolupráci s obchodním centrem Zlaté jablko odstartoval již na začátku srpna, to hlavní ale samozřejmě přišlo v posledním prázdninovém týdnu. Od úterý do neděle diváci vedle samotného závodu mohli navštívit několik autogramiád, veřejnou tiskovou konferenci s vítěznými posádkami či zážitkový program, který byl letos obohacen o známou trať na Komárově a Škodu Fabii S2000 se Seppem Wiegandem za volantem. Opět jsme divákům připravili zážitkovou mapu, která byla součástí tištěného programu a kromě mapy samotného závodu a s ním spojených událostí poskytla informace o zajímavých místech Zlínského kraje i praktické informace o stravování a ubytování. Příznivci rally i letos prokázali, že jim nejsou lhostejné osudy pacientů s leukémií, když se znovu v hojném počtu zapojili do pokračování kampaně Jedu na dřeň. Český registr dárců kostní dřeně je za tři roky existence tohoto projektu bohatší o další bezmála dva tisíce členů!

Upořádat závod takového rozsahu v dnešní době není nic jednoduchého jak organizačně, tak finančně. Chceme upřímně poděkovat všem pořadatelům, kteří se o rally postarali jak ve fázi příprav, tak v jejím průběhu. Všichni táhli za jeden provaz a udělali letošní barumku takovou, jaká byla. Díky tomu se zvládla také mimořádná situace s nákazou prasat africkým morem, která se během léta rozšířila ve zlínském okrese. Velký vděk patří také záchranné službě, policii, hasičům i dalším organizacím, které se do pořádání rally zapojily a přispěly k jejímu hladkému průběhu. A samozřejmě také všem partnerům, kteří podpořili Barum Czech Rally Zlín finančně – těm hlavním v čele s Continental Barum s.r.o., městem Zlín, Zlínským krajem, Ministerstvem školství, Ministerstvem pro místní rozvoj, agenturou CzechTourism a Autoklubem České republiky, stejně jako všem dalším sponzorům, ať už větším či menším, bez jejichž podpory by barumku v současné formě nebylo možné zorganizovat.

Na závěr mi dovolte poděkovat také obyvatelům a zástupcům všech obcí, přes které trať Barum Czech Rally Zlín vede. Vážíme si toho, že tito lidé dlouhodobě umožňují konání závodu v místě jejich bydliště i přesto, že to pro ně mnohdy znamená dočasná omezení.

Děkujeme a těšíme se další setkání s vámi při 48. Barum Czech Rally Zlín 2018!

 Miloslav REGNER
ředitel Barum Czech Rally Zlín