Články

Držková ostře rozčísla startovní pole, mistr Evropy Llarena je ze hry!

27. 8. 2022 - Evžen Gargulák, Jakub Kudláč

První část sobotní úvodní etapy 51. ročníku Barum Czech Rally Zlín 2022 přinesla i díky deštivému počasí atraktivní podívanou. Mnoho jezdců odpadlo, včetně letošního evropského mistra Efréna Llareny ze Španělska, ti nejlepší však pokračují v čele se suverénem zlínské rally Janem Kopeckým!

Nepředvídatelné počasí. To, čeho se jezdci před startem sobotní etapy obávali nejvíce, přišlo hned ráno na RZ Březová. Místy mokrá a naopak místy suchá trať nakonec nejvíce sedla zcela překvapivě Maďarovi Miklósi Csomósovi. Jeho vůz se startovním číslem až 47 zajel nejrychlejší čas 8:14,8 minuty!

5,7 vteřiny za ním skončil Václav Pech. Třetí se umístil Adam Březík, který v cíli děkoval svému otci za skvělé obutí. Zvolit správné pneumatiky se naopak nepovedlo vítězi páteční noční RZ Janu Kopeckému, jehož trápil aquaplaning. Na čase se to jednoznačně podepsalo: desáté místo se ztrátou 16,5 vteřiny za vítězem. Půl vteřiny před ním dojel Filip Mareš, kterého na aréně ve Slušovicích zbrzdily hodiny.

Druhá sobotní zkouška Držková o své délce 24,32 kilometru pak značně rozčísla startovní pole. Přímo znamenitě zajela Škoda Fabia Rally2 Evo posádky Kopecký, Hloušek, která s časem 13:47,3 minuty najela náskok na druhého Filipa Mareše 18,4 vteřiny. Třetí s odstupem na vítěze 19,8 vteřiny skončil Erik Cais, který v cíli řekl, že jel na limitu a čas Kopeckého byl pro něj nepochopitelný.

Pak ale přišly komplikace. Těžkou havárii měla již jistá vítězná posádka evropského šampionátu ve španělském složení Llarena a Fernandezová, na základě čehož byla zkouška desítky minut přerušena. A když si po restartu vynutila zastavení také nehoda Itala Roberta Dapry, rychlostní zkouška musela být zrušena. Zbylí jezdci dostali náhradní časy.

Třetí sobotní RZ Semetín už se nesla v o něco klidnějším tempu. Smůlu měl opět Filip Mareš, jenž v křoví ztratil jednak čas, druhak dosti poškodil zadní část svého vozu. Na totožném místě opustil trať také Estonec Torn. Ten chtěl ztracený čas rychle nahnat. Za sotva dvě stě metrů se ale ve spěchu převrátil na bok a i pro něj závod skončil. Havaroval také Švéd Kristensson ve svém Hyundai i20 R5.

Nakonec si tak třetí vítězství v RZ vyjel Jan Kopecký s časem 6:38,3 minuty, o 2,3 vteřiny za ním skončil Ford Fiesta R5 MkII Erika Caise. Třetí čas zajel Dominik Stříteský.

Absolutně tak po divoké první části sobotní etapy vede Václav Pech s Fordem Focus WRC, ten však startuje jen v rámci českého mistrovství. Evropské pořadí vede oproti Pechovi o 0,9 vteřiny pomalejší Jan Kopecký, druhý je Erik Cais těsně před Adamem

Březíkem. Celková klasifikace se však ještě může změnit po páté rychlostní zkoušce, kdy budou jednotlivým posádkám upraveny časy za první průjezdy.

Mezi dvoukolkami vede Francouz Laurent Pellier s Opel Corsa Rally4. Následován je pak domácí posádkou Tarabus, Trunkát s Peugeotem 208 Rally4. Jeho ztráta je 36,3 vteřiny. Dalších 5,2 vteřiny ztrácí Ital Mabellini s Renaultem Clio Rally4