Články

Zveřejněn kalendář ERC, barumka se pojede opět v srpnu

22. 11. 2023 - Roman ORDELT

Světová rada Mezinárodní automobilové federace FIA schválila konečnou podobu kalendáře Mistrovství Evropy v rally (ERC) na rok 2024. Šampionát starého kontinentu čítá i v příštím roce osm podniků, které se uskuteční v osmi různých státech. Překvapivě se pět soutěží odjede na asfaltovém povrchu a pouze tři se uskuteční na šotolině. Podobně jako v předchozích letech v něm figurují organizátoři Barum Czech Rally Zlín. Prestižní šampionát zavítá opět do České republiky, již 53. ročník populární barumky se pojede v prázdninovém termínu 16. – 18. srpna 2024. Zlínská rally patří každoročně ke klíčovým podnikům a k vrcholům evropského šampionátu.

Po letošním vydařeném ročníku přišel pro zlínské organizátory v čele s dlouholetým šéfem Miloslavem Regnerem a všechny fanoušky barumky nečekaný dárek na cílové rampě. A to podpis nové smlouvy s promotérem na nejbližší dva roky. Barum Czech Rally Zlín bude součástí Mistrovství Evropy v rally (ERC) i v následujících letech 2024 a 2025. „Podpis nové smlouvy na nejbližší období byl oceněním práce celého pořadatelského týmu, který se podílel na úspěšném průběhu letošního ročníku. Barumka opět prokázala své zařazení mezi elitními rally v Evropě. Nebývá zvykem, aby promotér ještě v závěru rally přispěchal s podpisem nové smlouvy. Tento akt je pro nás závazkem, abychom nadále pokračovali v nastavené organizační laťce a připravili pro posádky a diváky opět kvalitní soutěž," uvedl Ing. Jan Regner, ředitel Barum Czech Rally Zlín.

Evropský šampionát se jede od roku 2022 pod křídly promotéra společnosti WRC Promoter GmbH se sídlem v německém Mnichově, jenž patří do seskupení nápojového giganta Red Bull. Promotér seriálu FIA Mistrovství světa v rally (WRC) zajišťuje i práva pro ERC, což bylo pro tento šampionát důležitým posunem ve světě rally. Letošní úroveň šampionátu výrazně stoupla, o čemž svědčil velký počet kvalitních jezdců zápolících o evropské body. Medailové stupně obsadili vesměs známí jezdci z mistrovství světa, šampionem se stal Hayden Paddon z Nového Zélandu, stříbrnou příčku vybojoval lotyšský mladík Martins Sesks a třetí skončil zkušený Mads Ostberg z Norska.

I příští ročník zlínské rally se uskuteční tradičně v prázdninovém termínu, respektive v polovině srpna. „Harmonogram bude vycházet z osvědčené podoby rychlostních zkoušek v letošním roce. Letos jsme vrátili po bezmála třiceti letech do itineráře dva kultovní úseky v Kateřinicích a na Pinduli. Rádi bychom v tomto trendu pokračovali i nadále. V pátek pojedeme opět Super rychlostní zkoušku v nočních ulicích krajského města. V sobotu jsou na programy dva průjezdy trojicí rychlostních zkoušek a stejná skladba je připravena na neděli. Celá soutěž opět vyvrcholí závěrečnou Power Stage o bonusové body pro nejlepší posádky. Celkem připravujeme sedm měřených testů, na kterých se pojede 13 rychlostních zkoušek. Fandové se mohou tradičně těšit i na Star Rally Historic, která vyrostla do plnohodnotného podniku a pevný pilíř českého šampionátu historiků. V příštím roce se uskuteční již pošestnácté včetně demonstrační jízdy Rally Legend," upřesnil Miloslav Regner, předseda organizačního výboru.

Se zveřejněním kalendáře ERC na rok 2024 jsou připraveny pro soutěžní týmy a posádky nové výzvy. Popáté se pojede v evropském kalendáři rally v Maďarsku, která otevře v jarním termínu nezvykle celý šampionát. Místo na asfaltových cestách v okolí Nyíregyházi se uskuteční na náročných šotolinových tratích v okolí Veszprému u největšího jezera ve střední Evropě Balatonu. Návrat hlásí po osmi letech rychlá šotolina na Estonské rally, kde dochází k rotaci s Lotyšskem, které povýšilo do WRC. Kalendář nabídne po letech soutěž ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska, když na sklonku léta proběhne asfaltová Rali Ceredigion ve Walesu. Finálové kolo evropského šampionátu míří tentokrát do Polska na asfaltové cesty ve Slezsku nedaleko českých hranic. Zatímco Rally Poland v okolí Mazurských jezer míří po sedmi letech do světového šampionátu, evropští jezdci zavítají na Rajd Slaska do nejlidnatější části Polska v okolí Katowic.

Soutěžní jezdci se představí po úspěšné premiéře opět na severu Evropy ve Švédsku, kde se pojede v polovině června Royal Rally of Scandinavia v místním regionu Värmland. Tam se dlouhou dobu jezdil v únoru známý podnik mistrovství světa. K základním pilířům nejstaršího kontinentálního šampionátu patří trojice asfaltových soutěží na Kanárských ostrovech (Rally Islas Canarias), Itálii (Rally di Roma Capitale) a v České republice právě Barum Czech Rally Zlín. Po mnoha letech není součástí ERC žádná soutěž na území Portugalska. Z logistických důvodů vypadla ze seriálu atraktivní Azorská rally uprostřed Atlantického oceánu, v příštím roce se neuskuteční ani šotolinová rally ve Fafé, která po dva roky celý seriál vždy zahajovala.

Barumka byla před čtyřmi desítkami let zařazena poprvé do seriálu mistrovství Evropy, který se jezdí pravidelně už od roku 1953. O evropské body se poprvé zápolilo ve Zlíně již v roce 1984! Evropský šampionát vznikl už před 70 lety jako první mezinárodní klání soutěžních jezdců. Teprve o 20 let později byl založen seriál mistrovství světa.

Kalendář Mistrovství Evropy v rally 2024 (ERC)

12. - 14. 4.    V. Rally Hungary (Maďarsko)      šotolina
2. - 4. 5.    Rally Islas Canarias (Španělsko)      asfalt
13. – 15. 6.    Royal Rally of Scandinavia (Švédsko)      šotolina
5. - 7. 7.    Rally Estonia (Estonsko)      šotolina
26. - 28. 7.    Rally di Roma Capitale (Itálie)      asfalt
16. - 18. 8.    Barum Czech Rally Zlín (Česko)      asfalt
31. 8. - 1. 9.    Rali Ceredigion (Wales)       asfalt
11. - 13. 9.    Rally Silesia (Polsko)      asfalt

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.