Články

Kopecký pojedenácté vyhrál barumku, nejrychlejší byl Pech

20. 8. 2023 - Vojtěch JURÁK

Mimořádná šňůra Jana Kopeckého (Škoda Fabia RS Rally2) nebere konce, zkušený jezdec ovládl se spolujezdcem Janem Hlouškem 52. ročník Barum Czech Rally Zlín 2023, předposlední díl Mistrovství Evropy v rally (ERC). Na východě Moravy dosáhl na osmý triumf v řadě a jedenáctý celkově. Do vedení se Jan Kopecký dostal po páté erzetě a na čele následně zůstal až do konce soutěže. Druhou pozici obsadil Miklós Csomós (Škoda Fabia Rally2 Evo) z Maďarska, třetí příčku vybojoval ve strhujícím závěru Rakušan Simon Wagner (Škoda Fabia RS Rally2). „Jsme v cíli, byla to náročná rally. Jsem velmi šťastný, ale také hodně unavený," přiznal bezprostředně po vysednutí z auta čerstvý vítěz.

Zatímco Jan Kopecký si navíc už v sobotu s předstihem pojistil zisk jubilejního desátého titulu na mistrovství České republiky, Novozélanďan Hayden Padden (Hyundai i20 N Rally) v cíli závěrečné erzety oslavil titul evropského šampiona letošní sezony. Stal se jím i přes to, že z Barum rally byl nucen v neděli odstoupit. „Byl to sice trochu zvláštní způsob, jak vyhrát celý šampionát, ale je pravdou, že šestkrát jsme letos zajeli rally dobře a jen jednou špatně. Evropa mě baví, věřím, že jsem ji nejel naposledy," usmíval se Padden.

Úvod soutěžního víkendu nabídl zajímavou přetahovanou. Pořadí na čelních místech se přesýpalo a během prvních pěti rychlostních zkoušek se na průběžné vedoucí pozici prostřídalo pět různých jezdců. Změna nastala až v sobotu brzy odpoledne, když se stal lídrem Jan Kopecký. Zkušený šampion se totiž na rozdíl od soupeřů na prvním místě usadil pevně a natrvalo.

Ve zbytku první etapy Jan Kopecký navýšil svůj náskok až na necelých patnáct vteřin před druhým Miklósem Csomósem z Maďarska, jenž zaujal svými rychlými a vyrovnanými výkony. „Barumka je těžká soutěž, měli jsme náročný den, ale zároveň jsem velmi šťastný. Nastavení auta, pneumatiky, všechno funguje skvěle, celý tým odvádí opravdu dobrou práci," pravil Miklós Csomós spokojeně v polovině víkendu.

V kvalitních výkonech pokračoval maďarský závodník také v neděli, a když dopoledne stáhl svou ztrátu na rovných deset vteřin, zdálo se, že souboj o celkové prvenství by se mohl protáhnout až do posledních kilometrů. Žádné drama však Jan Kopecký nakonec nedovolil. Rekordman zlínské rally naplno projevil své zkušenosti a v posledních erzetách si svůj náskok bezpečně pohlídal.

Boj o třetí místo rozhodla až poslední erzeta

O druhý nejlepší český výsledek spolu bojovali ve druhé polovině víkendu zejména Adam Březík (Škoda Fabia Rally2 Evo) s Filipem Marešem (Škoda Fabia Rally2 Evo), který v pátek dopoledne zvládl nejrychleji ze všech kvalifikační rychlostní zkoušku v Malenovicích. Dlouho se zdálo, že ve hře je pouze čtvrtá příčka celkového pořadí, ovšem nepovedená jízda a nabrané vteřiny navíc ze strany Rakušana Simona Wagnera (Škoda Fabia RS Rally2) na předposlední RZ Pindula dodaly zápolení českých posádek ještě větší náboj. Všichni tři jezdci se před závěrečnou erzetou vměstnali do necelých čtyř vteřin! 

Slabší chvíli na RZ Pindula Simon Wagner nakonec odčinil tím nejlepším možným způsobem – na poslední Power Stage v Halenkovicích ustál útoky českých soupeřů, zaznamenal nejrychlejší čas erzety a vrátil se zpět na třetí pozici. Čtvrtý nakonec skončil Adam Březík a Filip Mareš pak pátý.

Na nejvyšší příčky před začátkem barumky pomýšlel také Erik Cais (Škoda Fabia RS Rally2), toho ale z boje o pódium vyřadil defekt na šesté RZ Kateřinice. Mladý závodník přitom rozhodně nebyl bez šancí – po celý víkend držel krok s nejrychlejšími, a čtyři erzety dokonce vyhrál. V Kateřinicích však nabral manko přes osmdesát vteřin, což ho srazilo pořadím dolů. „Bohužel jsem neodhadl správně nájezdovou rychlost do jedné zatáčky, i když jsem věděl, že v ní bude štěrk. Dostal jsem se na vnější okraj, což nám zulo gumu z ráfku," mrzelo Caise.

Český závodník nebyl jediný, kdo odpadl z bojů o celkový triumf. Dobře rozjetou soutěž nakonec vůbec nedokončil Alexej Lukjaňuk (Škoda Fabia RS Rally2) jedoucí s kyperskou licencí, který po technických potížích nenastoupil do nedělní druhé etapy. Ani lídr evropského šampionátu Hayden Padden (Hyundai i20 N Rally2) z Nového Zélandu při své první účasti na barumce nedojel, neboť po chybě v desáté RZ Halenkovice zlomil kolo.

Mezi juniory vyhrál s velkým náskokem Timo Schulz (Opel Corsa Rally4). Mladý Němec zároveň ovládl i kategorie ERC4 a 2WD, ve kterých mu byl nejbližším soupeřem Jaromír Tarabus (Peugeot 208 Rally4). Český jezdec se v neděli dopoledne přiblížil Schulzovi na necelých osm vteřin, ztrátu však nakonec už nedohnal.

V rámci národního pole se zaskvěl výborným výsledkem Václav Pech (Ford Focus WRC). Zkušený matador českého motorsportu, který vzhledem ke svému vozu nemůže sbírat body do evropského i českého šampionátu, zajížděl po celý víkend rovnocenné časy s evropskou špičkou a celou Barum rally nakonec absolvoval v nejrychlejším čase ze všech jezdců ve startovním poli. Přejímkami prošlo celkem 105 posádek z 21 států, v cíli bylo klasifikováno 74 soutěžících.

Konečné pořadí 52. Barum Czech Rally Zlín 2023 (ERC)
1. Kopecký, Hloušek (CZE, Škoda Fabia RS Rally2) 1:53:18,5 hod
2. Csomós, Bán (HUN, Škoda Fabia Rally2 Evo) + 14,3 s
3. Wagner, Winter (AUT, Škoda Fabia RS Rally2) + 48,2 s
4. A. Březík, Krajča (CZE, Škoda Fabia Rally2 Evo) + 51,1 s
5. Mareš, Bucha (CZE, Škoda Fabia Rally2 Evo) + 51,9 s
6. Stříteský, Hovorka (CZE, Škoda Fabia R5) + 1:00,4 min
7. Cais, Bacigál (CZE/SVK, Škoda Fabia RS Rally2) + 1:11,1 min
8. Llarena, Fernandezová (ESP, Škoda Fabia R5) + 1:33,6 min
9. Franceschi, Malfoy (FRA, Škoda Fabia RS Rally2) + 1:48,7 min
10. Tempestini, Itu (ROU, Škoda Fabia Rally2 Evo) + 3:03,9 min

13. Schulz, Wenzel (DEU, Opel Corsa Rally4), 1. místo ERC4, ERC4J, 2WD + 9:49,5 min
22. Widlak, Pawlowski (POL, Ford Fiesta Rally3), 1. místo ERC3 + 17:51,0 min

Vyhrané RZ: 5 – Kopecký, 4 – Cais, 2 – Wagner, 1 – Lukjaňuk, Csomós, A. Březík
(poznámka: Kopecký a Cais vyhráli RZ 7 ve shodném čase)

Další informace naleznete na www.czechrally.com a nezapomeňte barumku sledovat také na sociálních sítích, oficiálních profilech Facebooku, Instagramu, Twitteru a v dalších tiskových informacích.

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.