Články

Ohlasy posádek po RZ č. 10

20. 8. 2023 - Vojtěch Gargulák, David Štícha

Závěrečný den letošní Barum Czech Rally Zlín zavedl soutěžní posádky na rychlostní zkoušky Semetín, Pindula a Halenkovice, kde je v tropických teplotách čekaly zrádné tratě s proměnlivými podmínkami. Velmi rychle do dne vlétl Erik Cais, který v první sekci ovládl dvě ze tří erzet a ukrajuje tak z velké ztráty, kterou nabral vinou včerejšího defektu. Na čele se toho příliš nezměnilo, Miklós Csómos zavelel k útoku na vedoucí pozici Jana Kopeckého, ten ale i po deseti rychlostních zkouškách drží přibližně dvanáctisekundový náskok. Z pořadí naopak zmizel lídr evropského šampionátu Hayden Paddon, který v Halenkovicích poškodil zavěšení a musel ze soutěže odstoupit.

Albert von Thurn und Taxis (GER, Škoda Fabia RS Rally2, startovní číslo 16):
„Být první na trati není ideální, jelikož pak nevíte, jaké tam panují podmínky a neznáte ideální stopu, navíc hlavně na Semetíně je trať hodně zaprášená. Zároveň to ale je super, užili jsme si to a těšíme se na odpoledne."

Simone Tempestini (ROU, Škoda Fabia Rally2 Evo, startovní číslo 15):
„První erzeta byla OK, ještě nebylo takové teplo, ale pak na té dlouhé, a i na poslední se podmínky změnily a udělalo se opravdové horko. My se ale musíme soustředit na poslední tři erzety a pokusit se je projet ještě lépe."

Erik Cais (CZE, Škoda Fabia RS Rally2, startovní číslo 11):
„Na Semetíně a Pinduli se nám podařilo zajet dobré časy. Halenkovice není moje oblíbená rychlostní zkouška. Tam jsem se snažil co nejvíce o kompetitivní čas. Měli jsme menší krizi před cílem, tudíž jsem lehce zpomalil. Teď se těším, až si rychlostní zkoušky projedeme znovu."

Joshua McErlean (IRL, Hyundai i20 N Rally2, startovní číslo 12):
„Každá erzeta je jiná, auto na každé z nich drží na trati jinak. Hlavně na té poslední drželo hodně, takže zřejmě budeme muset hodně změnit nastavení. Jsme tu poprvé, takže získávání zkušeností je důležité, i směrem k dalším závodům. Ráno bylo OK, prostřední erzeta se nám asi povedla nejvíc. Pindula je klasika, takže zajet na ní dobrý čas je skvělé."

Mathieu Franceschi (FRA, Škoda Fabia RS Rally2, startovní číslo 7):
„Přilnavost na trati byla po celou sekci zvláštní, hlavně na Semetíně. Pak jsme se postupně zlepšovali a na Halenkovicích jsme měli celkem dobré tempo. Je to fajn, musím se o téhle rally ještě hodně naučit, protože je to naprostý blázinec a všechno je pro mě nové. Takže je to skvělá zkušenost a těším se na pokračování."

Efrén Llarena (ESP, Škoda Fabia R5, startovní číslo 3):
„Snažíme se jet dál tlačit, ale jedeme na limitu. Dominik s Filipem před námi odvádějí opravdu dobrou práci, navíc těsně za námi je Erik, který je rozhodně mnohem rychlejší. Myslím, že hlavním úkolem bude udržet se před Mathieuem, takže uvidíme."

Dominik Stříteský (CZE, Škoda Fabia R5, startovní číslo 20):
„Jedeme lépe než včera. Na Pinduli jsme ztratili pár vteřin, ale není to nic hrozného. Erik i Adam jsou rychlí. Rozestupy jsou opravdu malé. Nikdo nemáme nic jasného."

Filip Mareš (CZE, Škoda Fabia Rally2 Evo, startovní číslo 9):
„Rychlostní zkoušky se pořadatelům opravdu povedly. Daří se mi lépe než včera, ale cítím, že to stále není ono. Věřím však, že se odpoledne nadechneme a bude to lepší. Jsme v souboji s Adamem a Dominikem, oba jedou skvěle. Budeme je chtít překonat i když jsou místní a tratě znají skvěle. Do cíle je ještě daleko, nic nevzdáme."

Adam Březík (CZE, Škoda Fabia Rally2 Evo, startovní číslo 21):
„Je to standardně nabitá barumka, navíc ještě když se jede za tohohle počasí. Nečekali jsme, že budeme až takhle ve předu. Samozřejmě Filipa se pokusíme uhlídat, ale on ví, jak tady má jet na bednu, takže to bude určitě složité. Nechceme ztratit to, kde jsme a musíme se podle toho zařídit."

Simon Wagner (AUT, Škoda Fabia RS Rally2, startovní číslo 10):
„Zkusili jsme změnit nastavení a vrátit se k tomu s jakým jsme jeli včera. Pak jsme měli celkem dobré tempo, takže uvidíme, odpoledne bude náročné. Hlavně se musíme vyhnout defektům, když se to podaří, tak budeme v pohodě."

Miklós Csomós (HUN, Škoda Fabia Rally2 Evo, startovní číslo 14):
„Byla to dobrá první sekce. Nesnažím se jet úplně na plno a tlačit na Kopeckého. Nechci zničit auto a pneumatiky. Hlavně chci skončit na pódiu."

Jan Kopecký (CZE, Škoda Fabia Rally2 Evo, startovní číslo 18):
„Kluci jedou hodně rychle, Miklós se nás snaží stahovat. V prvních vložkách se mu to dařilo pak jsme mu to malinko vrátili. Je to o sekundách, budeme muset pokračovat minimálně takhle rychle a ideálně ještě rychleji."

Mads Østberg (NOR, Citroën C3 Rally2, startovní číslo 2):
„Chci si projet rychlostní zkoušky. Rád bych se sem v budoucnu vrátil, takže je důležité si vše projet. Ještě je tu power stage, kde se dá získat dost bodů, takže v ní budu bojovat. Pojedeme v pohodě na Semetínu a Pindule. Na power stage do toho dám vše."

Věroslav Cvrček jun. (CZE, Škoda Fabia R5, startovní číslo 45):
„Jede se nám skvěle, jsou to úplně nové erzety, které jsme nikdy nejeli. Třeba Semetín jsem jel v tomto směru poprvé, takže sbíráme zkušenosti. Jsem rád, že jsme to projeli bez jakýchkoliv problémů a doufám, že v tom budeme pokračovat."

Aleš Jirásek (CZE, Škoda Fabia R5, startovní číslo 46):
„Včerejškem jsme se protrápili, představoval jsem si to jinak. Měli jsme problémy s čidlem teploty motorů. Problémy s dobíjením a tak dále. Ubíralo nám to výkon a nejelo se nám dobře. Na Trojáku už jsem se cítil dobře, ale pak jsem trefil dva defekty 3 kilometry před cílem. Dneska na začátku Semetín a Pindula, dvě rychlostní zkoušky, kde si moc nevěřím, ale časy až na Semetín byly ok. Halenkovice jsem už zatáhl a bylo to relativně rychlé."

Martin Vlček (CZE, Hyundai i20 R5, startovní číslo 22):
„Bylo to náročné, nechápu jak ti kluci můžou jet tak rychle, kde berou takové časy. Troufám si říct, že jsem na svém limitu, hlavně fyzickém a pořád to nestačí ani na tu desítku. Takže je to takové prazvláštní, kluci jsou opravdu velmi dobří."

Timo Schulz (GER, Opel Corsa Rally4, startovní číslo 33):
„Byli jsme opatrní. Máme velký náskok, takže nemusíme jet rychle. Chceme projet neděli bez chyb a defektů. Semetín byl náročný, je tam hodně skoků. Pindula taktéž, je neuvěřitelná, kluzká. Nedá se to srovnat se zbytkem rychlostních zkoušek."

Jaromír Tarabus (CZE, Peugeot 208 Rally4, startovní číslo 41):
„Rozjeli jsme se dobře, dá se říct, že držíme pozici a ukrajujeme trochu z té ztráty. Je mi ale jasné, že Schulz pojede ještě rychleji, teď tu jel teprve poprvé, ale už včera nám na Trojáku ukázal, že na těch druhých průjezdech dokáže hodně zrychlit. Budeme se snažit, rozhodně mu to nedáme zadarmo, ale nechci jet úplně přes limit."

Max McRae (GBR, Peugeot 208 Rally4, startovní číslo 32):
„Užil jsem si Semetín i Pindulu. Dokonce jsme vyhráli i Pindulu, což je skvělé. Ale měli jsme i krizi na Halenkovicích. Plán je dokončit soutěž, máme skvělé umístění."

Roberto Dapra (ITA, Peugeot 208 Rally4, startovní číslo 30):
„Praskla nám trubka v motoru a ztratili jsme spoustu oleje na Halenkovicích."

Mille Johansson (SWE, Ford Fiesta Rally4, startovní číslo 35):
„Na Semetíně jsem nedobrzdil jednu z prvních zatáček. Na Pindule jsem měl pro změnu hodiny. Ztratil jsem dvacet pět vteřin. Na Halenkovicích nebyl rozpis stoprocentní. Doufám, že odpoledne bude lepší."

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.