Články

Kopecký dál drží vedení, pro Paddena soutěž skončila

20. 8. 2023 - Vojtěch JURÁK

Ještě zdaleka není rozhodnuto. Úvodní polovina druhé etapy 52. ročníku Barum Czech Rally Zlín 2023 naznačila, že o vítězství by se mohlo bojovat až do posledních kilometrů. Na průběžné vedoucí pozici se nic nezměnilo – Jan Kopecký (Škoda Fabia RS Rally2) zůstává i nadále v čele. Ovšem jeho největší konkurent Miklós Csomós (Škoda Fabia Rally2 Evo) z Maďarska se dotáhl z patnácti na jedenáct vteřin. Soutěžní víkend naopak skončil pro Haydena Paddena (Hyundai i20 N Rally2) z Nového Zélandu, který v Halenkovicích ulomil kolo.

Alexej Lukjaňuk (Škoda Fabia RS Rally2) soutěžící s kyperskou licencí se v sobotu držel v popředí, v sedmé erzetě však vinou technických problémů nabral ztrátu a do nedělní druhé etapy barumky už vůbec nenastoupil. První průjezd přes RZ Semetín zvládl nejrychleji ze všech Erik Cais (Škoda Fabia RS Rally2), který po defektu v Kateřinicích o den dříve usiluje alespoň o první desítku.

Povedený začátek dne zaznamenal Maďar Miklós Csomós, jenž zaostal o necelé dvě vteřiny, a především umazal část z náskoku lídra průběžného pořadí Jana Kopeckého. Desetinásobný šampion barumky zahájil nedělní etapu pomaleji a se ztrátou pěti vteřin na nejrychlejšího dojel v Semetíně sedmý.

Na RZ Pindula, jež následovala jako druhý nedělní a celkově devátý měřený úsek, čelily posádky proměnlivým podmínkám na trati a zejména v lesních pasážích jezdcům opravdu hodně klouzalo. V ošemetných podmínkách využili čeští jezdci znalost domácího prostředí a obsadili pět z prvních šesti míst. Pouze Maďar Miklós Csomós dokázal držet krok a díky druhému nejrychlejšímu času stáhl celkovou ztrátu na lídra Jana Kopeckého na rovných deset vteřin.

Vítězem erzety se opět stal Erik Cais, který po trati letěl a nechal ostatní soupeře za sebou o pět a více vteřin. Velmi dobře zajel také třetí Adam Březík (Škoda Fabia Rally2 Evo), který si tak polepšil v těsném souboji s Filipem Marešem (Škoda Fabia Rally2 Evo) o pozici druhého nejlepšího Čecha průběžného pořadí.

Poslední dopolední RZ Halenkovice vyřadila ze hry lídra celého evropského šampionátu Haydena Paddena z Nového Zélandu, jenž neudržel auto rovně na silnici a ulomil kolo. Zkušený jezdec v tu chvíli bojoval o průběžnou čtvrtou pozici na zlínské rally. Naopak Dominik Stříteský (Škoda Fabia R5) zajel velmi dobře a zaznamenal třetí nejrychlejší čas erzety.

Jan Kopecký svedl další souboj s průběžně druhým Maďarem Miklósem Csomósem, tentokrát ho porazil o více než vteřinu a před odpoledním vyvrcholením celé soutěže svou pozici lehce vylepšil. V Csomósovi však bude mít silného soupeře, který mu dost možná nedá vydechnout. Třetí místo v průběžném pořadí drží Rakušan Simon Wagner (Škoda Fabia RS Rally2).

Mezi juniory vede s velkým náskokem Němec Timo Schulz (Opel Corsa Rally4), který je zároveň první také v kategoriích ERC4 a 2WD před Jaromírem Tarabusem (Peugeot 208 Rally4). Český jezdec však německého soupeře ve všech třech erzetách dopoledne porazil a stáhl svou ztrátu na necelých osm vteřin.

Pořadí po 10. rychlostní zkoušce
1. Kopecký, Hloušek (CZE, Škoda Fabia RS Rally2) 1:28:10,9 min
2. Csomós, Bán (HUN, Škoda Fabia Rally2 Evo) + 11,1 s
3. Wagner, Winter (AUT, Škoda Fabia RS Rally2) + 36,0 s
4. Březík, Krajča (CZE, Škoda Fabia Rally2 Evo) + 48,6 s
5. Mareš, Bucha (CZE, Škoda Fabia Rally2 Evo) + 50,3 s
6. Stříteský, Hovorka (CZE, Škoda Fabia R5) + 52,8 s
7. Llarena, Fernandezová (ESP, Škoda Fabia R5) + 1:12,0 min
8. Cais, Bacigál (CZE/SVK, Škoda Fabia RS Rally2) + 1:15,9 min
9. Franceschi, Malfoy (FRA, Škoda Fabia RS Rally2) + 1:26,3 min
10. McErlean, Fulton (IRL, Hyundai i20 N Rally2) + 1:43,1 min

15. Schulz, Wenzel (DEU, Opel Corsa Rally4), 1. místo ERC4, ERC4J, 2WD + 7:26,8 min
26. Widlak, Pawlowski (POL, Ford Fiesta Rally3), 1. místo ERC3 + 13:17,9 min

Celkem vyhraných RZ: 4 – Kopecký, 4 – Cais, 1 – Wagner, Lukjaňuk, Csomós (poznámka: Kopecký a Cais vyhráli RZ 7 ve shodném čase)

Další informace naleznete na www.czechrally.com a nezapomeňte barumku sledovat také na sociálních sítích, oficiálních profilech Facebooku, Instagramu, Twitteru a v dalších tiskových informacích.

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.