Články

Caise postihl defekt, po první etapě vede Kopecký

19. 8. 2023 - Vojtěch Jurák, Roman Ordelt

Soutěžní program 52. ročníku Barum Czech Rally Zlín 2023 je v polovině. Ze začátku první etapy jezdci udržovali malé časové rozdíly, a tak se úvod rally proměnil v zajímavou přetahovanou. Během prvních čtyř rychlostních zkoušek včetně úvodní Super rychlostní zkoušky v ulicích Zlína se na čele průběžného pořadí prostřídali čtyři jezdci. Po druhém průjezdu dne na RZ Slušovice přibyl ještě pátý – Jan Kopecký (Škoda Fabia RS Rally2). Ten se však na rozdíl od soupeřů následně udržel v čele až do večera a získal s předstihem jubilejní desátý český titul!

Na prvním odpoledním měřeném úseku si desetinásobný šampion barumky počínal nejrychleji ze všech, a protože dosavadní lídr Erik Cais (Škoda Fabia RS Rally2) postupně nabral na trati několik vteřin, posunul se zkušený jednačtyřicetiletý jezdec poprvé v letošním ročníku na nejvyšší příčku.

Rychlou jízdou se prezentoval také Alexej Lukjaňuk jedoucí s kyperskou licencí (Škoda Fabia RS Rally2), jenž v závěru dopoledne nebyl z dosavadního průběhu moc nadšený. Ve Slušovicích se však blýskl druhým časem, navíc za Janem Kopeckým zaostal jen o osm desetin. Zlepšení po nepříliš povedeném Trojáku ukázal i Filip Mareš (Škoda Fabia Rally2 Evo).

Druhá odpolední RZ Kateřinice vyřadila z boje o celkové vítězství Erika Caise. V té době druhý jezdec průběžného pořadí se neudržel na silnici a postihl ho defekt předního kola. Ve zbytku erzety nabral ztrátu přes osmdesát vteřin. Technické problémy hlásil po druhém průjezdu Slušovicemi do té doby čtvrtý jezdec v průběžném pořadí Mads Ostberg z Norska (Citroën C3 Rally 2), který po 5. RZ už dále nepokračoval.

Zato Jan Kopecký navázal na svůj dosavadní standard, znovu zaznamenal nejrychlejší průjezd a stal se prvním jezdcem letošní barumky, jenž se udržel v čele celkového pořadí déle než jednu erzetu. Dalších pět jezdců – mezi nimi například Filip Mareš, Miklós Csomós z Maďarska (Škoda Fabia Rally2 Evo) nebo Simon Wagner z Rakouska (Škoda Fabia RS Rally2) – však dojelo v těsném závěsu, jejich manko v šesté rychlostní zkoušce dne totiž nepřesáhlo dvě a půl vteřiny.

Poslední měřený úsek sobotního programu, RZ Troják, už s pořadím na čele nezamíchal. Do neděle půjde z prvního místa Jan Kopecký. Právě zkušený šampion a mladý Erik Cais se s dlouhou tratí vyrovnali nejlépe, dokonce ve shodném čase. Cais se tak aspoň přiblížil na dohled první desítce, ze které po defektu vypadl.

Velmi slušně si vede také průběžně čtvrtý Adam Březík (Škoda Fabia Rally2 Evo) a Novozélanďan Hayden Paddon (Hyundai i20 N Rally2), který už přivykl moravským tratím a posunul se během odpoledne na pátou pozici. Naději na přední příčky naopak ztratil Lukjaňuk, který na Trojáku nabral kvůli potížím s palivovým čerpadlem ztrátu dvě a půl minuty.

Mezi juniory si vede nejlépe německý jezdec Timo Schulz (Opel Corsa Rally4), který zároveň v kategoriích ERC4 a 2WD má před druhým v pořadí Jaromírem Tarabusem (Peugeot 208 Rally4) o

více než čtrnáct vteřin. V kategorii ERC3 po odstoupení letošního šampiona Jona Armstronga z Velké Británie vede Igor Widlak z Polska (oba Ford Fiesta Rally 3).

V rámci hodnocení českého šampionátu jede na druhém místě Václav Pech na voze Ford Focus WRC. Na lídra Kopeckého ztrácí 4,6 vteřiny.

Pořadí Barum Czech Rally Zlín po 1. etapě (po 7. RZ)
1. Kopecký, Hloušek (CZE, Škoda Fabia RS Rally2) 1:02:39,1 min
2. Csomós, Bán (HUN, Škoda Fabia Rally2 Evo) + 14,9 s
3. Wagner, Winter (AUT, Škoda Fabia RS Rally2) + 28,7 s
4. Březík, Krajča (CZE, Škoda Fabia Rally2 Evo) + 41,2 s
5. Paddon, Kennard (NZL, Hyundai i20 N Rally2) + 42,8 s
6. Mareš, Bucha (CZE, Škoda Fabia Rally2 Evo) + 46,9 s
7. Stříteský, Hovorka (CZE, Škoda Fabia R5) + 49,4 s
8. Llarena, Fernandezová (ESP, Škoda Fabia R5) + 59,7 s
9. Franceschi, Malfoy (FRA, Škoda Fabia RS Rally2) + 1:05,4 min
10. McErlean, Fulton (IRL, Hyundai i20 N Rally2) + 1:20,1 min

21. Schulz, Wenzel (DEU, Opel Corsa Rally4), 1. místo ERC4, ERC4J, 2WD + 5:08,1 min
39. Widlak, Pawlowski (Ford Fiesta Rally3), 1. místo ERC3 + 9:17,9 min

Vyhrané RZ: 3 – Kopecký, 2 – Cais, 1 – Wagner, Lukjaňuk, Csomós (poznámka: Kopecký s Caisem vyhráli shodně jednu RZ)

Další informace naleznete na www.czechrally.com a nezapomeňte barumku sledovat také na sociálních sítích, oficiálních profilech Facebooku, Instagramu, Twitteru a v dalších tiskových informacích.

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.