Články

Ohlasy posádek po první sekci sobotní etapy

19. 8. 2023 - Vojtěch Gargulák, David Štícha

Sobotní dopolední sekci rozjely posádky 52. ročníku Barum Czech Rally Zlín ve vysokém tempu, na rychlostních zkouškách Slušovice, Kateřinice a Troják byly k vidění velmi těsné souboje. Krůpěje potu způsobilo také horké počasí, které na Zlínsku panuje. Ve vedení barumky se po čtyřech erzetách nacházel domácí Erik Cais o necelé dvě vteřiny před Janem Kopeckým, dalších pět vteřin ztráceli třetí Václav Pech a čtvrtý Miklós Csomós.

Erik Cais (CZE, Škoda Fabia RS Rally2, startovní číslo 11):
„Bylo to pro nás náročné, bohužel jsme udělali jednu chybu a vyletěli ven. Naštěstí tam ale nic nebylo, a i když jsme byli poměrně hluboko, tak jsme se z toho vyhrabali. Byla to moje chyba, měl jsem špatně napsaný brzdný bod, takže to musím vzít na sebe. Ale jinak je to dobré, tempo je poměrně šílené, jede se fakt o desetinky a nikdo nedaruje nikomu ani metr. Je fakt horko, ještě jsem nezažil, že bych se v autě tak potil, ale mají to tak všichni stejně, takže na to se nemůžu vymlouvat."

Miklós Csomós (HUN, Škoda Fabia Rally2 Evo, startovní číslo 14):
„Mám z toho dobrý pocit, rychlostní zkoušky byly velmi rychlé. První a druhá erzeta byly fajn, třetí erzeta Troják byla velmi náročná a ztratili jsme na ní pár vteřin. Celkově se nám první sekce vydařila, auto máme nastavené dobře, pneumatiky fungují. Užili jsme si to a teď už jen čekáme na odpoledne."

Filip Mareš (CZE, Škoda Fabia Rally2 Evo, startovní číslo 9):
„Byly to náročné zkoušky, očividně dneska zatím není můj den, jsem trochu mimo tempo, a hlavně ta poslední erzeta se mi nepovedla. Už v průběhu jsem věděl, že nejedeme dobře. Beru to na sebe, někdy to tak prostě je, že se nepodaří všechno tak, jak si člověk představuje. Do cíle je ale ještě daleko, zkusíme změnit nějaké věci a budeme bojovat. Nebudu stahovat kalhoty, když brod je ještě daleko."

Simon Wagner (AUT, Škoda Fabia RS Rally2, startovní číslo 10):
„Bylo to celkem v pohodě, plán byl neztratit víc než 15 vteřin, což zatím plníme. Věděl jsem, že dlouhá erzeta (Troják) pro nás bude náročná, zejména její první část, kterou jsme jeli poprvé. Měli jsme trochu problém s brzdami, ale do odpoledne už by měly být v pohodě."

Dominik Stříteský (CZE, Škoda Fabia R5, startovní číslo 20):
„Nevyšlo mi to úplně podle představ, nemůžu najít rytmus, přestože jsme doma a znám formát zdejších erzet. Uvidíme, co zmůžeme odpoledne."

Chris Ingram (GBR, Volkswagen Polo GTi R5, startovní číslo 19):
„Včera na městské zkoušce jsme měli problém s převodovkou, tým dnes ráno odvedl skvělou práci a opravil ji, ale stejně jsme dostali 20 sekund penalizaci. První dnešní erzeta byla jen o tom, abychom se dostali zpátky do rytmu, ve druhé zkoušce už jsme měli dobré tempo. Ve třetí nás potkal problém s posilovačem řízení, ze kterého nám vytekla veškerá kapalina. Je to škoda, ztráta je už příliš velká, tak uvidíme, co se bude dát dělat."

Jan Kopecký (CZE, Škoda Fabia RS Rally2, startovní číslo 18):
„Jsme rádi, že se držíme na druhém místě. Bude to zajímavé, jede se rychle a my se snažíme držet na cestě a jet co nejrychleji."

Alexej Lukjaňuk (CYP, Škoda Fabia RS Rally2, startovní číslo 5):
„Vidíte výsledky. Když rychlostní zkoušky znám, jedu na oči a podle svých vzpomínek, nemám žádnou navigaci od spolujezdce. Je to neuvěřitelné. Vše ostatní je skvělé. Na Březové, kde vím, jak a kudy jet jsem zajel skvělý čas. Nemůžu se do toho opřít, když musím promýšlet ještě rozpis."

Hayden Paddon (NZL, Hyundai i20 N Rally2, startovní číslo 1):
„Velmi náročné rychlostní zkoušky. Jedem však v klidu, nesnažíme se tlačit na limit. Úseky jsou hrbolaté."

Simone Tempestini (ROU, Škoda Fabia Rally2 Evo, startovní číslo 15):
„Byla to dobrá dopolední sekce. Krásné rychlostní zkoušky. Pro nás to bylo poprvé, kdy jsme projížděli takovéto úseky s vozem kategorie R5. Snažíme si na vše zvyknout. Pokusíme se být rychlejší v odpolední sekci."

Joshua McErlean (IRL, Hyundai i20 N Rally2, startovní číslo 12):
„V jedné z posledních zatáček v Kateřinicích jsem trefil balík na vnitřku zatáčky, takže nám upadlo pravé přední světlo. Možná se od balíků musíme držet trochu dál. Ale je to jen kosmetické poškození, takže bez obav. Rychlostní zkoušky jsou zrádné, chceme jet rychleji, o tom žádná. Ale myslím si, že se tuto soutěž musíte nejdříve naučit, než se pokusíte tlačit na limity, protože se Vám to může vymstít."

Mads Østberg (NOR, Citroën C3 Rally2, startovní číslo 2):
„Upřímně, je to dobré. Užívám si rychlostní zkoušky. Je to dobrá zkušenost, když neznáte trať a věříte pouze rozpisu. To je jeden z nejlepších pocitů v rally. Máme dobré tempo. Teď když rychlostní zkoušky známe trochu více, můžeme být rychlejší."

Albert von Thurn und Taxis (GER, Škoda Fabia RS Rally2, startovní číslo 16):
„Úžasné rychlostní zkoušky. Slušovice známe, ale i ostatní sekce jsou zrádné a obtížné. Je zábava zde jezdit. Je zde mnoho míst, kde lze udělat jednoduchou chybu. Kateřinice jsou opravdu zrádné, celou dobu máte na jedné straně cesty příkop. S naší jízdou jsem spokojený."

Mathieu Franceschi (FRA, Škoda Fabia RS Rally2, startovní číslo 7):
„Jsou to velmi těžké rychlostní zkoušky. Jedu zde poprvé, takže musím kontrolovat rozpis, abych věděl, kdy auto skočí nebo zda je na trati hlína. Cíl byl maximálně ztráta jedna vteřina na kilometr a ztrácíme pouze 0,7 vteřiny, což je skvělé. Teď si trochu pohrajeme s nastavením."

Efrén Llarena (ESP, Škoda Fabia R5, startovní číslo 3):
„Cítím se dobře. Bojujeme. První pětka je opravdu rychlá. My však nejsme daleko od šesté pozice. Myslím, že podáváme dobrý výkon, když uvážíme, že jedeme se starším vozem. Pozměníme nastavení a věřím si, že v odpolední sekci budeme rychlejší."

Adam Březík (CZE, Škoda Fabia Rally2 Evo, startovní číslo 21):
„Zatím si myslím, že je to dobré, na první vložce jsme se trochu pomaleji rozjížděli, udělali jsme pár chyb. Bylo to takové opatrnější ale ten čas nebyl zlý. Druhou erzetu jsem vyloženě prodal, bylo tam už hodně nakatováno, spousta bordelu, bláta a štěrku a nechtěl jsem skončit někde v lese. Na Trojáku jsme si to užili, tam jsem vyrostl, takže tam znám každý metr."

Martin Vlček (CZE, Hyundai i20 R5, startovní číslo 22):
„Kateřinice úžasné. Je to rovinka, podle času jde vidět, kdo to tam zná a kdo ne. Myslím si, že to bylo pro Evropany takové školení, protože hodně zatáček bylo přes horizonty. Je ale pravda že kluci vepředu jedou strašnou bídu, takže jim je asi jedno po čem jedou, v čem jedou, protože ty časy jsou úplně nepochopitelné. Kateřinice úžasné. Doufám, že zůstanou, zkušenosti nasbíráme z letošního roku a budeme je schopni aplikovat v dalších ročnících."

Rachele Somaschini (ITA, Citroën C3 Rally3, startovní číslo 24):
„Jsem bez sebevědomí. Jedu zde poprvé a mám obtíže věřit svému rozpisu. Jede se velmi rychle a trať je velmi hrbolatá. Je to těžké."

Jon Armstrong (GBR, Ford Fiesta Rally3, startovní číslo 26):
„Mám skvělý pocit. První rychlostní zkoušku bylo odpružení měkké, takže jsme provedli pár změn nastavení před Kateřinicemi a Trojákem. Moc si jízdu užívám. Líbí se mi uskákaná a úzká místa. Časy máme také dobré."

Roberto Dapra (ITA, Peugeot 208 Rally4, startovní číslo 30):
„Jsou to obtížné a zaprášené rychlostní zkoušky. Moc netlačíme, je lehké udělat chybu. V této situaci je pro nás důležité získat co nejvíce bodů do juniorského šampionátu a ERC4."

Victor Hansen (SWE, Peugeot 208 Rally4, startovní číslo 31):
„Bylo to docela v pohodě, ale mohli jsme být rychlejší, takže musíme stále zrychlovat."

Max McRae (GBR, Peugeot 208 Rally4, startovní číslo 32):
„Myslím, že jsme položili dobrý základ, přestože jsme měli ráno pár problémů. Přišli jsme o posilovač řízení, nebylo to jednoduché. Máme dobré tempo, stále se držíme na třetím místě. Kéž bych byl býval rychlejší."

Timo Schulz (GER, Opel Corsa Rally4, startovní číslo 33):
„Cítíme se dobře, vedeme mezi juniory o 30 vteřin, takže jsme šťastní. Erzety jsou opravdu skvělé."

Jaromír Tarabus (CZE, Peugeot 208 Rally4, startovní číslo 41):
„První sekce se nám celkem podařila. Samozřejmě lehce ztrácíme na Evropu, ale na Trojáku jsme si to vynahradili. Snažíme se, Kateřinice jsme jeli opatrněji, přece jenom je to nová erzeta, tak ať nás nic nepřekvapí. Poslední velké brzdy těsně před cílem jsme ubrzdili na poslední chvíli, byl tam tekoucí asfalt. Jinak je to ale perfektní, udělali jsme pár chybiček, ale zase jsme klukům něco vrátili. Věřím, že se budeme pěkně vézt i dál."

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.