Články

Cais vede v polovině sobotní etapy těsně před Kopeckým

19. 8. 2023 - Vojtěch JURÁK

Tři rychlostní zkoušky, tři vítězové. Dopolední program sobotní etapy na 52. ročníku Barum Czech Rally Zlín 2023 nabídl velmi zajímavý průběh, jezdci na čele průběžného pořadí se neustále předháněli a střídali. Na vedoucí pozici se nyní nachází Erik Cais, těsně za ním se drží další český jezdec Jan Kopecký (oba Škoda Fabia RS Rally2).

S komplikacemi se musel hned ráno potýkat Brit Chris Ingram (VW Polo GTi R5). Servisní zónu opustil kvůli úpravám převodovky později, za což dostal dvacetivteřinovou penalizaci. První průjezd na RZ Slušovice nejlépe zvládl Alexej Lukjaňuk (Škoda Fabia RS Rally2), který se zároveň vyhoupl do čela průběžného pořadí.

Povedenou jízdu pod dopoledním sluncem zaznamenal i druhý Maďar Miklós Csomós (Škoda Fabia Rally2 Evo), ten zůstal zpět o 1,7 vteřiny. Další tři místa už patřila českým závodníkům ¬– v rozmezí půl vteřiny dojeli Jan Kopecký, Adam Březík (Škoda Fabia Rally2 Evo) a Erik Cais, jenž se v sobotu vydal na trať jako první ze všech závodníků.

Na pokračování etapy se soutěžní pole přesunulo na RZ Kateřinice a na úseky, které se vrátily do itineráře rally po téměř třiceti letech. Jezdci se zde potýkali s těžkou a klouzavou tratí, která se navíc brzy začala zejména v zatáčkách drolit.

Zatímco Filip Mareš (Škoda Fabia Rally2 Evo) či Dominik Stříteský (Škoda Fabia R5) v cíli viděli ještě rezervy, Miklós Csomós navázal na povedenou jízdu ze Slušovic a celou erzetu vyhrál. V průběžném pořadí dokonce poskočil do čela, o dvě desetiny před Jana Kopeckého. Velmi dobře si vedl také Brit Chris Ingram, otázky vzbuzoval jen dým, který se v cíli linul z jeho auta. Naopak Alexej Lukjaňuk ztratil na nejrychlejšího více než šest vteřin a v průběžném pořadí si pohoršil.

Dopolední průjezdy uzavřel měřený úsek na RZ Troják, který je z celé barumky nejdelší. Právě zde se časy jezdců poprvé výrazněji roztrhaly – kupříkladu Filip Mareš ztratil více než třiadvacet vteřin a velmi nespokojený byl také Alexej Lukjaňuk, kterému pak ještě navíc přibyla penalizace deset vteřin.

Naopak své kvality zde naplno prodali protřelý Jan Kopecký a hlavně Erik Cais, jenž ve známém prostředí zajel ze všech nejrychleji a zároveň se dostal na průběžné první místo. Zatímco na čele se jezdci celé dopoledne střídali, druhou pozici neustále držel šampion Kopecký. Ze soutěže v servisní zóně po RZ 4 odstoupil Chris Ingram kvůli problémům s posilovačem.

Dopolední sobotní program se vydařil také Timo Schulzovi z Německa (Opel Corsa Rally4), jenž aktuálně vede mezi dvoukolkami a v kategorii ERC4, kde svádí tuhý boj s českým jezdcem Jaromírem Tarabusem (Peugeot 208 Rally4). Zlínský rodák ztrácí pouhých 4,2 vteřiny.

Pořadí po 4. rychlostní zkoušce
1. Cais, Bacigál (CZE/SVK, Škoda Fabia RS Rally2) 35:04,0 min
2. Kopecký, Hloušek (CZE, Škoda Fabia RS Rally2) + 1,8 s
3. Csomós, Bán (HUN, Škoda Fabia Rally2 Evo) + 7,7 s
4. Ostberg, Barth (NOR/SWE, Citroën C3 Rally2) + 9,4 s
5. Wagner, Winter (AUT, Škoda Fabia RS Rally2) + 12,3 s
6. Březík, Krajča (CZE, Škoda Fabia Rally2 Evo) + 23,1 s
7. Lukjaňuk, Červoněnko (CYP/UKR, Škoda Fabia RS Rally2) + 26,0 s
8. Paddon, Kennard (NZL, Hyundai i20 N Rally2) + 28,5 s
9. Stříteský, Hovorka (CZE, Škoda Fabia R5) + 29,4 s
10. Mareš, Bucha (CZE, Škoda Fabia Rally2 Evo) + 31,0 s

18. Armstrong, Fair (GBR, Ford Fiesta Rally3), 1. místo ERC3 + 1:28,2 min
25. Schulz, Wenzel (DEU, Opel Corsa Rally4), 1. místo ERC4, ERC4J, 2WD + 2:59,5 min

Celkem vyhraných RZ: 1 - Wagner, Lukjaňuk, Csomós, Cais

Další informace naleznete na www.czechrally.com a nezapomeňte barumku sledovat také na sociálních sítích, oficiálních profilech Facebooku, Instagramu, Twitteru a v dalších tiskových informacích.

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.