Články

Ohlasy posádek po kvalifikační RZ Maják

18. 8. 2023 - Vojtěch Gargulák, David Štícha

Páteční dopoledne před oficiálním startem 52. ročníku Barum Czech Rally Zlín tradičně patřilo tréninkovým průjezdům rychlostní zkoušky Maják, na které následně posádky soutěžící v Mistrovství Evropy absolvovaly kvalifikaci pro výběr startovní pozice do následujícího dne. A její výsledky napovídají, že letošní barumka by mohla skutečně nabídnout velmi vyrovnané souboje, hned pětice nejrychlejších se totiž vešla do rozmezí pouhé půlsekundy. Piloti se přitom museli popasovat s proměnlivým počasím. Nejlépe se nakonec kvalifikace povedla Filipu Marešovi před Erikem Caisem a Simonem Wagnerem, Dominikem Stříteským a Chrisem Ingramem.

Hayden Paddon (NZL, Hyundai i20 N Rally2, startovní číslo 1):
„Pojali jsme to zlehka. Po nočním dešti bylo pod stromy spousta vlhkého bahna, což bylo velmi zrádné. V tréninku jsme měli menší krizovku, trochu mě to překvapilo, ale před samotným závodem je to dobrá připomínka toho, že musíme být opatrní. Rychlostní zkoušky vypadají velmi náročně, bude to skvělá výzva, takže se těším a doufám, že odjedeme čistý závod."

Mads Østberg (NOR, Citroën C3 Rally2, startovní číslo 2):
„Vzhledem k podmínkám, které jsme měli, jsem se cítil dobře. Trať je s každým průjezdem vysychá, takže je čím dál rychlejší, ale myslím, že se nám průjezd povedl. V autě se také cítím dobře, takže se těším na start."

Efrén Llarena (ESP, Škoda Fabia R5, startovní číslo 3):
„Zkouška byla velmi dobrá, jsme blízko k posádkám, které startovaly před námi. Pak ale vyšlo slunce a trať začala schnout, takže se časy postupně zrychlují. Ale to je v pohodě, teď na počasí ještě tolik nezáleží,"

Alexej Lukjaňuk (CYP, Škoda Fabia RS Rally2, startovní číslo 5):
„Nebylo to pro nás nejlepší ráno, protože trať je mokrá a kluzká a my jsme zvolili pro start rally tvrdší směs pneumatik. To nás určitě stálo rychlost v kvalifikaci, ale myslím, že zkoušky, ve kterých budeme muset zabrat, teprve přijdou, takže všechno je v pohodě. Pár let jsem ve Zlíně nebyl, ale tratě jsou pořád stejné, kluzké, uskákané, úzké, rychlé, a to se mi moc líbí, takže jsem rád, že jsem zpátky. Bohužel naše auto je docela těžké, takže se do toho nemůžeme úplně opřít, ale to je OK."

Martinš Sesks (LVA, Škoda Fabia RS Rally2, startovní číslo 6):
„Byli jsme jedni z prvních na trati. Na spoustě míst byla trať stále navlhlá, takže jezdci za námi měli lepší podmínky, ale to jsou rally závody. Máme dobrý pocit, jeli jsme čistě, bez chyb."

Mathieu Franceschi (FRA, Škoda Fabia RS Rally2, startovní číslo 7):
„Jsem opatrný, zvláště když objevuji tento styl cest. Je to odlišné od asfaltu, na který jsem zvyklý. Kluzké, úzké a rychlé cesty. Navíc na asfaltu nemám skoro žádné zkušenosti. Musím je získat, projet každou rychlostní zkoušku a víc tuto bláznivou soutěž poznat."

Filip Mareš (CZE, Škoda Fabia Rally2 Evo, startovní číslo 9):
„Trať postupně osychala, takže to bylo pro všechny ošemetné, protože v lese na Majáku bylo mokro, a navíc je tam poměrně tma, takže je těžké odhadnout přilnavost. Svezení to bylo ale hezké, je samozřejmě příjemné být první, ale je to zatím jen kvalifikace která vlastně o ničem nerozhoduje, protože ani ta startovní pozice pro zítra není rozhodující. Takže uvidíme, ale je samozřejmě fajn začít víkend takhle."

Simon Wagner (AUT, Škoda Fabia RS Rally2, startovní číslo 10):
„Nebylo to špatné. Kvalifikace byla velmi zrádná, zvláště s povětrnostními podmínkami. Favorité jsou časově blízko u sebe. Uvidíme, jaká celá soutěž bude. Předpokládám, že spousta jezdců bude velmi rychlých."

Erik Cais (CZE, Škoda Fabia RS Rally2, startovní číslo 11):
"Vypadá to, že budeme v popředí, takže to vypadá dobře. Samozřejmě to bylo fajn, jízda nebyla špatná. Jsou tam tisícinky které by člověk zlepšil, ale tak to je a já jsem za spokojený. Myslím si, že pro výběr startovních pozic jsme na tom dobře."

Joshua McErlean (IRL, Hyundai i20 N Rally2, startovní číslo 12):
„Nemůžeme mít vysoké očekávání, zvláště když ve Zlíně startujeme poprvé a na asfaltu jsme dlouhou dobu nezávodili. Pocity jsou dobré, cesty jsou zrádné a celá soutěž je pro nás výzvou. Kvalifikace ale nebyla špatná v porovnání například s Haydenem, který zde také nikdy nejel. Těšíme se na soutěž a její začátek na divácké rychlostní zkoušce."

Miklós Csomós (HUN, Škoda Fabia Rally2 Evo, startovní číslo 14):
„Byla to velmi náročná erzeta se spoustou bahna na trati. Místy byla trať suchá, místy mokrá, takže to bylo opravdu těžké. Čas moc dobrý není, udělali jsme chybu, která nás stála pár sekund. Ale jinak je to v pohodě, důležitá část soutěže začíná večer a pak zítra až začne opravdová rally."

Albert von Thurn und Taxis (GER, Škoda Fabia RS Rally2, startovní číslo 16):
„V novém autě se cítím opravdu skvěle a obrovsky se těším na samotnou soutěž. Těším se i na dnešní večerní speciálku ve městě, myslím, že je to něco naprosto unikátního. V Česku mají lidé pro rally obrovskou vášeň a zejména tady ve Zlíně je vždycky vynikající atmosféra. Osobně městské zkoušky zas tak moc rád nemám, často bývají zrádné, ale uvidíme, bude to vzrušující."

Jan Kopecký (CZE, Škoda Fabia RS Rally2, startovní číslo 18):
"U nás v pohodě. Ráno jsme jeli na těch nejtvrdších gumách, i když to bylo už celé už pod vodou, takže v Michelinu na mě koukali trochu zvláštně. Doufám ale že už budou suché podmíky a budu je moct použít v soutěži dál."

Chris Ingram (GBR, Volkswagen Polo Gti R5, startovní číslo 19):
„Je to pro nás opravdu dobrý start, rozhodli jsme se pošetřit tvrdší pneumatiky pro samotnou soutěž, ale přesto jsme nebyli daleko, jen půl sekundy od nejrychlejších. Takže odstartovali jsme
perfektně, ta pravá akce ale teprve začne a my musíme zůstat koncentrovaní. Jsem moc rád, že jsem zpátky, barumka je jedna z mých nejoblíbenějších soutěží, podle mě jedna z nejlepších v Evropě. Pokusíme se podat náš nejlepší výkon!"

Dominik Stříteský (CZE, Škoda Fabia R5, startovní číslo 20):
„Super, čtvrté místo je určitě pro nás paráda na rozjezd, je to dobrá startovní pozice, nicméně ty pravé závody začnou teprve zítra. Vypadalo to, že bude hezky, ale počasí je nevyzpytatelné, takže si myslím, že ještě nikdo nemáme nic jasného."

Adam Březík (CZE, Škoda Fabia Rally2 Evo, startovní číslo 21):
"Trefil jsem lampu, máme poškozené nové auto, takže to není úplně fajn. Ale do večera se to snad stihne opravit, jsou to jen dveře, což je to jediné co ze starého auta sedí, takže zajedeme na dílnu, vezmeme dveře ze starého auta a dáme je sem."

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.