Články

Bugatky s návratem Le Mans zamíří až do Kroměříže

10. 8. 2023 - Roman ORDELT

Jedenáctý díl BUGATTI GRAND PRIX ZLÍN poprvé zavítá i za hranice krajského města Zlína, když fanoušci nádherných historických závodních automobilů z dvacátých a třicátých let včetně oblíbených bugatek mohou obdivovat tyto vozy během sobotního dne i na Výstavišti Kroměříž. Nablýskané vozy se objeví tradičně na trase divácké Super rychlostní zkoušky Barum Czech Rally Zlín v centru krajského města. Ještě předtím je mohou obdivovat milovníci motorismu na výstavě před zlínským zámkem v parku Svobody. Tato tradiční akce pod taktovkou pořadatelského týmu kolem Ladislava Samohýla patří již neodmyslitelně k barumce a při letošním ročníku napíše opět nový a krásný příběh.

Bugatti Grand Prix Zlín si získala pevné místo v rámci Barum Czech Rally Zlín. V roce 2011 přišel s nápadem úspěšný zlínský podnikatel a velký milovník historických vozů Ladislav Samohýl, který přemluvil svého kamaráda a dlouholetého ředitele rally Miloslava Regnera, aby pustil historické automobily před páteční večerní prolog v centru krajského města. Městské ulice Zlína ožily opět nádherným zvukem historických vozů z dvacátých a třicátých let minulého století. Tehdy se proháněly v ulicích tyto nádherné skvosty, které časem vystřídal populární závod tzv. Zlínská osma. Lidé si opět připomenou časy, kdy automobily ještě byly pravými automobily, kdy se vozy jednotlivých značek výrazně lišily, a řidič řídil nebo brzdil bez pomoci posilovačů či elektroniky. „Letošní ročník slibuje mimořádnou účast a mimořádná auta. S žertem říkám, že po Monte Carlu jsme předposlední městský okruh na světě. Vracíme se k modelu startu po vzoru slavného závodu Le Mans. Chceme udělat opět show pro diváky, jak to znají například z filmových pláten o slavném závodu v Le Mans. Slibujeme si od toho velký zážitek s pěknými auty. Fanoušci uvidí po okruhu kroužit kolem patnácti vozů Bugatti včetně legendární „pětatřicítky". Letos byl o start značný zájem, startovní listina se rychle naplnila a přihlásily se nám posádky i ze Slovenska, Německa a Nizozemska," pověděl Ladislav Samohýl, hlavní organizátor akce, kterou pořádá Samohýl Motor Veterán ve spolupráci s Barum Czech Rally Zlín.

Bugatky a historické vozy budou vystaveny na výstavě pro širokou motoristickou veřejnost k obdivu u zlínského zámku od 13 hodin, 1. jízda je na programu v 17:15 hodin, druhá poté v cca 17:55 hodin. Obě jízdy se jedou v rámci závodu pravidelnosti. V hlavním závodě Bugatti GP Zlín se objeví hlavně vozy Bugatti různých typů včetně označení 13, 35, 37 a 57. Dále vozy MG TA, MG VA Special kompresor, Aston Martin, Lagonda M45, Sénéchal SS, Triumph Gloria Supercharged, Wolseley Hornet, Hillman Racer, ale i Škoda Populár nebo Aero 662, 750 sport. Jako každoročně se za volanty závodních automobilů objeví významné osobnosti jako vyhlášený český kardiochirurg a uznávaný lékař Jan Pirk na voze Bugatti 13 (rok výroby 1911) nebo známá účastnice veteránských závodů a organizátorka Markéta Profeldová.

I letos je do programu akce vložena ukázková jízda historických vozidel různých automobilů jako například Chevrolet Corvette C3, Chevrolet Camaro Highway Patrol, Triumph TR3, VW Karmann Ghia, Mercedes-Benz 300 SL, Aero Minor Sport, Tatra 603 a další. Tato vozidla, která nejedou na

čas, budou kroužit po městském okruhu v čase od 17:40 hodin. „Po okruhu bude kroužit známý hospodský Zdeněk Černoch s vozem Mitsubishi 3000 GT SL, ve startovní listině máme například i tři corvety, přijede i auto z dálniční policie. Těší nás značný zájem, oslovili jsme hodně účastníků z minulých let a seznam přihlášených se rychle zaplnil," uvedl Radek Šrubař, tajemník Bugatti Grand Prix Zlín.

Organizátoři letos navázali spolupráci s Výstavištěm Kroměříž. Posádky včetně historických vozů se přemístí ještě v pátečním večeru do města s přezdívkou Hanácké Athény. Zde proběhne vyhlášení výsledků a rozdílení cen. V sobotu 19. srpna budou na zdejším výstavišti v době od 9 do 16 hodin vystaveny pro veřejnost vozy Bugatti a další historické automobily v rámci akce Francouzské krásky obsadí Kroměříž. V celodenním bohatém programu se uskuteční dále klubové setkání automobilů Porsche a připravena je rovněž dobová módní přehlídka a bohatý doprovodný program. Celou akcí provede známý moderátor Petr Suchoň. „Pro návštěvníky jsme připravili krátce po vstupu část expozice, kterou jsme nazvali pravěk motorismu. Bude zde k vidění například dřevěná motorka. Podíváme se do historie, jak vzniklo kolo, samohybné auto a s připomenutím jmen, která veřejnost už nezná," upřesnil Ladislav Samohýl. Další informace najdete na webové stránce www.bugattigp.cz

XI. ročník BUGATTI GRAND PRIX ZLÍN 2023
časový program

Pátek 18. srpna
13:00 – 16:30 hod. – výstava historických vozidel pro veřejnost v prostorách před zámkem ve Zlíně
14:00 – 15:00 hod. – administrativní a technická přejímka (park Svobody u zlínského zámku)
17:15 hod. – start Bugatti GP Zlín, 1. jízda, start ulice Gahurova (3 kola)
cca 17:40 hod. – vložená ukázková jízda historických vozidel
17:55 – start Bugatti GP Zlín, 2. jízda, start ulice Gahurova (3 kola)
21:00 hod. – vyhlášení Bugatti GP Zlín (Výstaviště Kroměříž, restaurace Na Rynku)

Sobota 19. srpna
9 – 16 hod. – výstava vozů Bugatti a dalších historických automobilů na Výstavišti Kroměříž

Další informace naleznete na www.czechrally.com a nezapomeňte barumku a Star Rally Historic sledovat také na sociálních sítích, oficiálních profilech Facebooku, Instagramu, Twitteru a v dalších tiskových informacích.

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.