Články

AUTOKLUB RALLY ROOKIE

19. 4. 2023 -

Nový projekt s názvem AUTOKLUB RALLY ROOKIE je společným dílem Autoklubu České republiky, Střediska automobilového sportu Zlín a dalších partnerů, kteří se rozhodli usnadnit vstup do světa rally pro vybraného mladého jezdce. 

Prezentaci k projektu naleznete ZDE.

Přihlášku vyplňte prosím online: https://forms.gle/k6k3CmnuYmFuQWhW7

Základními podmínkami k účasti pro úplné rallyové nováčky jsou věk 17 – 20 let a účast při výběru, který proběhne o víkendu 27. května v Přerově a 28. května ve Zlíně. „V uvedených dnech se konají na přerovském letišti a zkušební dráze Continental – Barum v Otrokovicích úvodní 2 závody Mistrovství České republiky v automobilovém slalomu, což je disciplína umožňující start s téměř jakýmkoliv vozem. Každý zájemce se musí zúčastnit obou závodů s autem zařazeným do libovolné vypsané třídy dle pravidel pro automobilové slalomy a vyplnit přihlášku do projektu," vysvětluje jednoduchý návod jak se dostat mezi uchazeče Jan Regner, člen Prezidia AČR, Komise rally a od roku 2022 také ředitel zlínské Barum rally.

„Všechny zájemce budeme tyto 2 dny pozorovat, jak si chystají techniku, jejich jízdní projev, dosažené časy, porovnání se soupeři se srovnatelnými auty, komunikativnost apod. S každým uchazečem proběhnou během víkendu pohovory, abychom měli o každém co možná nejvíce informací," dodává Tomáš Kunc, generální sekretář Autoklubu České republiky. 
Posouzení všech dovedností a předpokladů bude vyhodnocovat komise ve velmi pestrém složení, jejímiž členy jsou zástupci z různých oborů automobilového sportu s dlouholetou praxí. Na výběru by se tak měli podílet Tomáš Kunc, Jan Regner, Petr Linhart, Miloslav Regner, Martin Březík, Vladimír Machoň, Martin Konečný nebo Antonín Červenka.
Přestože jde o projekt na sezonu 2023, prvním ostrým startem by měla být až zářijová sprintrally ve Vyškově. Nový uchazeč bude muset před tímto startem projít náročnou cestu učení a poznávání. Celkem jsou v harmonogramu projektu nyní tři sprintrally, mimo zmiňovaného Vyškova ještě rally Morava a Vsetín. „Po výběru jezdce s ním budeme pracovat na přípravě a budeme se mu snažit vysvětlit vše, co k závodění v rally potřebuje. Budou to tedy informace o konstrukci a přípravě rally automobilů, systému psaní rozpisu, řádech podle kterých jsou závody organizovány, průběhu samotných závodů, ale třeba i možnostech financování motoristického sportu. A i když je první plánovaný ostrý start až na září, počítáme s tím, že se v rámci učení nových dovedností objeví jezdec z projektu i na některých závodech před tímto termínem, například při seznamovacích jízdách," vysvětluje manažer projektu Martin Konečný.

Před startem projektu bylo potřeba také rozhodnout, s jakou technikou výherce pojede. „Jako vozidlo vhodné k účelu tohoto projektu byla vybrána Škoda Fabia třídy RN6 týmu PWJ. Nejde sice o auto umožňující boj o nejvyšší příčky, na druhou stranu přesně vyhovuje zadání programu a to je připravit mladého jezdce na budoucí účast v rally. Hlavním cílem není přivést jezdce od prvních startů na stupně vítězů, záměrem je poskytnou mladému jezdci za volantem čas, aby vstřebal základy rally bez tlaku na dosažený výsledek a mohl se tak soustředit především sám na sebe," dokončil Martin Konečný.

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.