Články

Kopecký navyšuje náskok, Cais klesl pod podium

28. 8. 2022 - Jakub Kudláč

Lídr Barum Czech Rally Zlín Jan Kopecký v nedělních dopoledních průjezdech 2. Etapy sice jel více na jistotu a nevyhrál ani jednu ze tří rychlostních zkoušek, nevedlo se však ani jeho pronásledovatelům. Svůj náskok vylepšil na více jak pět vteřin. Tři RZ před koncem 51. ročníku vede o 39,8 vteřiny před druhým Filipem Marešem, jemuž jsou s minimálními rozestupy v patách Dominik Stříteský a Erik Cais.

Stříteský po sobotní etapě ze třetího místa ztrácel na Caise 12 vteřin, hned na ranní RZ Bunč ale zavelel k rychlé jízdě. Premiérově se usadil na první pozici 0,3 vteřiny před Rakušanem Wagnerem, třetí skončil o necelou vteřinu za ním Jan Kopecký. Pátý dojel Adam Březík, Cais s Marešem brali pozice za ním.

Následný průjezd Majákem ovlivnil také déšť. Za to v malenovické destinaci pod hradem jelo prvních asi dvanáct vozů na suchu, další už se museli prát s prudkým deštěm. Erzetu nakonec ovládl letos poprvé Filip Mareš o 3,1 vteřiny před Dominikem Stříteským. Tito dva jezdci projeli pasáž ještě za lehkého deště. Třetí místo bral Adam Březík. Ten ale, nutno podotknout, po včerejších technických problémech je v celkovém hodnocení až sedmnáctý.

Nejvíce z čela zasáhl liják dvojici Cais, Kopecký, kteří startují na pozicích 14. a 15. Na výkonech se to podepsalo, první jmenovaný dojel RZ na dvanáctém místě se ztrátou 17,1 vteřiny na vítěze, Kopecký byl devátý a o necelé dvě vteřiny lepší.

Oproti tomu sucho bylo na Pindule, která byla nakonec velmi vyrovnaná. A i třetí zkouška dne měla jiného vítěze, stal se jím Estonec Ken Torn. Ten sice po včerejší nehodě už jede jen sólo jízdu v rámci Super rally, ale výkon o 1,1 vteřiny lepší než druhý Mareš mu určitě udělal radost. Pomyslný bronz bral půl vteřiny za ním Erik Cais, o další tři desetiny pomalejší byl Kopecký. Velmi vyrovnané čelo doplnil pátý Rakušan Wagner, jehož čas na prvního byl jen o 2,3 vteřiny pomalejší.

Na čele je tak Jan Kopecký se skoro 40 vteřinovým náskokem. Rally je zrádná, ale o vítězství by jej nyní mohla připravit už buď jen jezdecká chyba či technický problém. Takový rozdíl už jezdci za ním nemají šanci za normálních okolností stáhnout. Dramatický boj se ale očekává na druhém až pátém místě, kde činí rozdíl pouhých 8,1 vteřiny.

V hodnocení ERC4J vede francouzský jezdec Laurent Pellier (Opel Corsa Rally4), druhý Andrea Mabellini z Itálie (Renault Clio Rally4), ztrácí 1:24,1 minuty, třetí jede Óscar Palomo ze Španělska (Peugeot 208 Rally4), který má manko 2:12,4 minuty.

Pořadí po 10. rychlostní zkoušce:
1. Kopecký, Hloušek (CZE, Škoda Fabia Rally2) 1:31:06,3 hod
2. Mareš, Bucha (CZE, Škoda Fabia Rally2 Evo) + 39,8 s
3. Stříteský, Hovorka (CZE, Škoda Fabia R5) + 40,0 s
4. Cais, Těšínský (CZE, Ford Fiesta Rally2) + 40,9 s
5. S. Wagner, Winter (AUT, Škoda Fabia Rally2) + 47,9 s
6. Herczig, Ferencz (HUN, Škoda Fabia Rally2 Evo) + 3:37,4 min
7. Campedelli, Canton (ITA, Škoda Fabia Rally2 Evo) + 3:57,2 min
8. Battistolli, Scattolin (ITA, Škoda Fabia Rally2 Evo) + 4:00,3 min
9. László, Berendi (HUN, Škoda Fabia Rally2 Evo) + 4:42,8 min
10. von Thurn und Taxis (DEU/AUT, Škoda Fabia Rally2 Evo) + 4:58,8 min

11. Astier, Vauclare (FRA, Alpine A110 RGT) 1. místo RGT + 5:28,2 min
16. Pellier, Pelamourgues (FRA, Opel Corsa Rally4) 1. ERC4J + 7:52,3 min
27. Widlak, Dymurski (POL, Ford Fiesta Rally3) 1. místo ERC3 + 13:40,7 min

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.