Články

Kopecký jde do neděle s náskokem, mistr Evropy Llarena skončil

28. 8. 2022 - Jakub Kudláč

Sobotní etapa 51. ročníku Barum Czech Rally Zlín 2022 fanoušky rozhodně nenudila. Za to jezdce pozlobil déšť, odpoledne už mohli závodit za slunečných a suchých podmínek. Mnoho posádek už je ze hry venku, ale jedno jméno sebejistě pokračuje. Je jím nikdo jiný než Jan Kopecký, který půjde za jubilejním desátým vavřínem do nedělní etapy s náskokem 34,6 vteřiny na druhého Erika Caise. Třetí je Dominik Stříteský.

Hned na první sobotní zkoušce Březová se zrodilo překvapení. Zprvu se zdálo, že si ji podmaní Adam Březík, pak se ale do čela vyhoupl maďarský jezdec Miklós Csomós se startovním číslem 47. Famózní jízdou předčil českého konkurenta o 6,8 vteřiny. Jan Kopecký skončil až desátý.

Pořádné vzrušení ale přinesla až následující RZ Držková, nejdelší test letošního ročníku měřící 24,32 kilometru. Jistě ji odjel Jan Kopecký, který druhému Marešovi (oba Škoda Fabia Rally2 Evo) nadělil 18,4 sekundy. Kdo naopak nepoznal cíl byl Švéd Kristensson a především už s předstihem korunovaný letošní mistr Evropy Španěl Efrén Llarena, po jehož vážné nehodě byla zkouška desítky minut přerušena. Po jejím obnovení havaroval také Ital Dapro a komisaři se rozhodli tuto zkoušku zrušit.

I třetí RZ ovládl Jan Kopecký, na Semetíně předčil o 2,3 vteřiny Erika Caise. Výletem do křoví ztratil nemálo vteřin Filip Mareš. Krátce po něm na stejném místě sjel také Estonec Torn, který navíc za dvě stě metrů svůj vůz poslal na bok a taktéž se boje o umístění musel vzdát.

Druhé průjezdy už se jely na suchu. Potřetí v řadě triumfoval Kopecký před Dominikem Stříteským, jeho konkurent Cais skončil na Držkové až sedmý. Defekt na téměř tři minuty zdržel Španěla Parda, spadlá trubka od mezichladiče do turba pak srazila Adama Březíka o více jak šest minut.

Napodruhé už si jezdci vedli lépe také na zrádné Držkové. Poprvé se z prvního místa radoval Erik Cais, před Kopeckým vyhrál o osm desetin vteřiny. Naopak havárie zde zastavila vítěze RZ2 Maďara Csomóse.

Semetín ale znovu patřil Janu Kopeckému. Ze sedmi rychlostních zkoušek si připsal pátý triumf, díky čemuž si do neděle udělal komfortní náskok 34,6 vteřiny na Erika Caise. Znovu se ukázalo, že Barum rally je pro cizince extrémně náročná, neboť z čela nehavaroval žádný domácí jezdec.