Články

Kardiochirurg Pirk si opět užil závod bugatek

28. 8. 2022 - Jakub Kudláč

Jubilejní desátý ročník GRAND PRIX BUGATTI ZLÍN pod taktovkou pořadatelského týmu kolem Ladislava Samohýla by se nemohl obejít bez světoznámého lekáře, kardiochirurga Jana Pirka. Ten do Zlína přijíždí již pravidelně, a tak měl při páteční akci na co vzpomínat.

Závod bugatek se každoročně těší velkému zájmu, profesor Pirk však den v Baťově městě načal hned časně ráno. „Den začal hezky, v sedm ráno jsem šel běhat kolem nemocnice. Po snídani jsme šli s manželkou na procházku, kde potkala mnoho šikovných obchůdků. Koupila si kabelku a dvě košile, takže jsme podpořili i místní průmysl," usmíval se Jan Pirk vedle svého vozu z roku 1911.

Řídit 111 let staré vozidlo není žádná sranda, dle lékaře se při tom rozhodně zapotí více než při operaci srdce. „Určitě. Jednak jsou operační sály klimatizované a za druhé je to tím, že tento vůz nemá žádný posilovač. Člověk musí pořád makat. Navíc musí dosti zaměstnávat mozek, neboť bugatky mají pedály jinak, než je tomu v moderních vozech. Uprostřed plyn, vpravo brzdu a vlevo spojku, takže když člověk řadí a potřebuje šlápnout na plyn, musí si dát pozor, aby se nespletl," popisoval čtyřiasedmdesátiletý lékař.

Jak sám říká, věnců za účast na Barum rally má s nadsázkou řečeno plnou garáž. Některé vzpomínky přece jen vyčnívají. „Zajímavý byl loňský rok, kdy nám ve druhém kole bouchla pneumatika a nedojeli jsme. V jednom roce jsem zase málem přejel paní ministryni. V cíli po třech kolech se běžně uděluje věnec, jenomže tato bugatka je mnohem pomalejší než osmiválcové stroje a my jsme v ten moment vjížděli teprve do druhého kola. Ona nám už chtěla předávat věnec a běžela před auto, naštěstí ji pořadatelé strhli pryč," líčil své zážitky barvitě Pirk, který se ještě před samotným závodem setkával se svými bývalými pacienty při výstavě vozů před zlínským zámkem.

„Pár jich bylo. Byl tady jeden pán, kterého jsem údajně před dvacety lety operoval a pořád se mu daří. Z toho má člověk radost." A jeho slova se potvrdila i v průběhu rozhovoru. Například jeden postarší muž přišel za profesorem Pirkem se svým příběhem: „Jsem po operaci srdce, zvládl jsem to. Sice mám o čtrnáct kilo méně, ale žiju, skvělé," byl plný života pacient. Hned vzápětí Pirkovi podával ruku jeho obdivovatel. „Já Vám také musím podat ruku, velmi vás obdivuji. I ve Zlíně Vás máme rádi, jste super chlap," dostalo se lékaři přívětivých slov.

Jan Pirk na závěr vyjádřil svůj úžas, kolik lidí se v pátečním odpoledni vydalo do centra krajského města. „Tolik lidí jako letos tady snad ještě nikdy nebylo. Jsem rád, že lidi už překonali covidový strach. Tímto bych chtěl pozdravit všechny čtenáře a věřím, že si všichni páteční večer a celou barumku užijeme. A my, že dojedeme," zakončil rozhovor Jan Pirk. Jak řekl, tak se stalo. Cíl spatřil a fanoušci si nejen diváckou Super rychlostní zkoušku užili.

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.