Články

Ohlasy po čtvrté rychlostní zkoušce

27. 8. 2022 - Vojtěch GARGULÁK, David ŠTÍCHA

Sobotní dopoledne značně protřídilo startovní pole letošního 51. ročníku Barum Czech Rally Zlín 2022. Proměnlivé počasí nachytalo nejednu posádku během 1. etapy na špatné volbě pneumatik, řada favoritů byla po haváriích nucena odstoupit. Těžkou nehodu měl už jistý evropský šampion Efrén Llarena ze Španělska, svůj vůz na trati neudrželi ani Seveřané Tom Kristensson ze Švédska a Ken Torn z Estonska. V kontrole přeskupení před budovou hlavního partnera soutěže společnosti Continental Barum v Otrokovicích jsme zachytili následující ohlasy předních jezdců.

Jan Kopecký (CZE, Škoda Fabia Rally2 Evo, startovní číslo 4):
„Volba pneumatik byla složitá, ale myslím si, že to dopadlo ještě dobře. Na první vložce nám hodně pršelo, bylo tam hodně vody. Druhá byla celá mokrá, ale nebyly tam kaluže a auto i pneumatiky fungovaly skvěle. Na Semetíně začalo pršet, takže to bylo mokré po startu, ale postupně to prosychalo."

Simon Wagner (AUT, Škoda Fabia Rally2 Evo, startovní číslo 11):
„Bylo to náročné dopoledne. Zvolili jsme naprosto špatné pneumatiky, ale nakonec to nebylo tak hrozné, jak jsem čekal. Měli jsme menší krizovku na třetí erzetě, přišli jsme o zrcátko, ale zbytek auta je naštěstí v pohodě."

Filip Mareš (CZE, Škoda Fabia Rally2 Evo, startovní číslo 12):
„Jelo se nám dobře, až na to, že jsem vlastními chybami ztratil víc než půl minuty. Tím jsme se vyřadili z bojů o nejvyšší příčky, ale ještě není nic ztracené. Teď musíme zamakat na autě a jsme na kontakt. Ne s prvním místem, ale s druhým místem určitě, takže se o to určitě pokusíme. Rychlost na to máme, jenom se musím vyvarovat chyb."

Erik Cais (CZE, Ford Fiesta R5 MkII, startovní číslo 6):
„Bohužel jsme nezvolili dobrý setup a už vůbec ne pneumatiky. To je ale rally, člověk musí pracovat s tím, co má a já jsem rád, že jsme to vůbec dotáhli až sem. Je šílené, kolik posádek dnes odstoupilo, my musíme pokračovat v našem rytmu a snad to bude dobré."

Adam Březík (CZE, Škoda Fabia R5, startovní číslo 14):
„Měli jsme mokré gumy, na čemž jsme na Březové oproti ostatním vydělali. Původně jsem chtěl jiné, táta mi ale poradil vzít tři slicky a tři mokré, takže mi v tomto pomohl. Držková a Semetín byly mnohem sušší, než jsme čekali a Honza Kopecký nám ukázal, jak se to dělá. Hlavním cílem je ale soutěž dojet, a tak se snažíme nasadit tempo, abychom si to užili a v neděli projeli cílem."

Alberto Battistolli (ITA, Škoda Fabia Rally2 Evo, startovní číslo 5):
„Přežili jsme tyto tři rychlostní zkoušky. Jistě, když vidíte velkou nehodu, která se stala, začnete spíš zpomalovat, než jet rychleji. V těchto rychlostech je to velmi nebezpečné. Budeme se soustředit na náš cíl, získat zkušenosti a není důvod pro nás zrychlovat. Llarenova nehoda byla jedna z největších, co jsem kdy viděl."

Norbert Herczig (HUN, Škoda Fabia Rally2 Evo, startovní číslo 9):
„Ze servisu jsme vyjeli se suchými pneumatikami, ale měli jsme dvě mokré rezervy. Před první zkouškou jsem je vyměnili. Pocit byl celkem dobrý a auto i pneumatiky pracovaly dobře, ale nejdůležitější je, že jsme teď tady, protože zkoušky jsou velmi náročné."

Javier Pardo (ESP, Škoda Fabia Rally2 Evo, startovní číslo 3):
„Pro všechny týmy to byla velmi náročná sekce. Pneumatiky jsme zvolili správně, ale po Efrenově havárii bylo velice těžké jet naplno. Byla to velká rána. On je můj kamarád, takže nebylo jednoduché se soustředit."

Simone Campedelli (ITA, Škoda Fabia Rally2 Evo, startovní číslo 7):
„První sekce byla velice těžká. Vzhledem k tomu, kolik havárií jsme před sebou viděli to pro nás bude jen o přežití. Víme, že to asi není nejlepší přístup, ale my musíme posbírat nějaké body do šampionátu. Navíc jsme realisté a víme, že na boj o podium bychom neměli tempo i kdybychom více tlačili na pilu. Zkrátka musíme počkat a uvidíme, co se před námi bude dít."

Martin László (HUN, Škoda Fabia Rally2 Evo, startovní číslo 17):
„Rozhodně to nebylo jednoduché, v tomto autě jedu v mokrých a bahnitých podmínkách poprvé. Vybrali jsme ale správné pneumatiky, jsme tady, jsem šťastný a uvidíme co se stane odpoledne."

Albert von Thurn und Taxis (DEU, Škoda Fabia Rally2 Evo, startovní číslo 15):
„Byl bych šťastnější na pneumatikách do mokra, ale kombinace suché/mokré byla lepší, než jsem čekal. Na startu Držkové jsme dlouho čekali a vypadli jsme z rytmu. Trvalo dlouho, než jsme se do něj opět dostali a velmi to klouzalo. Celkově jsem ale spokojený. Je to velmi vzrušující ročník Barum Rally."

Martin Vlček (CZE, Hyundai i20 R5, startovní číslo 16):
„Tohle je typická barumka s nevyzpytatelným počasím a podmínkami na trati. Do poslední chvíle jsme nevěděli co obout, nakonec jsme asi nezvolili moc dobře. Na hladkých pneumatikách jsme měli mnoho potíží. Bohužel nemáme špiony, takže jsme neměli informace o tom, jak to vypadá na erzetách."

Emmanuel Guigou (FRA, Alpine A110 RGT, startovní číslo 19):
„První tři zkoušky se mi líbily, jezdit tady se zadokolkou je ale hodně těžké. Jsem tady poprvé a můžu říct, že tato soutěž je velice specifická. Tratě jsou kluzké a úzké, zároveň ale mají spoustu vysokorychlostních sekcí. Každopádně jsem šťastný."

Raphaël Astier (FRA, Alpine A110 RGT, startovní číslo 20):
„Dobré tři rychlostní zkoušky. Auto je v pořádku, ale soutěž je těžká. Hodně štěrku v kombinaci s deštěm, ale zatím je všechno dobré."

Jakub Jirovec (CZE, Alpine A110 RGT, startovní číslo 21):
„Je to taková divočina upřímně. V lesích je vlhko a kluzko, to na mě úplně není. Od druhé poloviny Semetínu už bylo sucho, tam jsem se svezl hezky. Na ty Francouze nemáme, ti si s námi dělají, co chtějí. Pojedeme si svoje a budeme zkoušet udržet Martina Radu za sebou a trochu potrápit Petra Nešetřila."

Martin Rada (CZE, Fiat 124 Abarth RGT, startovní číslo 22):
„Bylo to velice těžké, po ranním dešti jsme zvolili špatné pneumatiky. První dvě vložky jsme se protrápili, jinak to ale vypadá na klasickou barumku. Do odpoledne asi trochu auto změkčíme a obujeme všechna kola do sucha. Vypadá to, že by to už mohlo být bez deště."

Roberto Gobbin (ITA, Fiat 124 Abarth RGT, startovní číslo 23):
„Skončili jsme čtvrtí v kategorii RGT, což není špatné, ale ještě čekáme na oficiální výsledky od FIA po přidělení náhradního času. Auto zatím funguje skvěle, jsem spokojený."

Igor Widłak (POL, Ford Fiesta Rally3, startovní číslo 24):
„Cítím se dobře. Nemám dobrou rychlost, děláme malé chyby, ale je to velmi těžká soutěž. Auto a pneumatiky jsou dobré, odpoledne zkusíme zrychlit."

Laurent Pellier (FRA, Opel Corsa Rally4, startovní číslo 25):
„Byl to pro nás perfektní start, myslím, že naše volba pneumatik byla dobrá. Pracovaly dobře, zejména na nejdelší erzetě. Bude to ale ještě dlouhá soutěž, předpověď počasí je nepředvídatelná jak na odpoledne, tak na zítřek, takže je komplikované si věci naplánovat."

Óscar Palomo (ESP, Peugeot 208 Rally4, startovní číslo 26):
„Tato soutěž je velmi těžká. Včerejší noční vložku jsme si užili. První den byl perfektní, na dalších rychlostních zkouškách zkusíme získat čas na Laurenta Pelliera."

Andrea Mabellini (ITA, Renault Clio Rally4, startovní číslo 27):
„Tuto pasáž jsem si vůbec neužil, podmínky byly velmi náročné. Rozhodli jsme se jet na suchých gumách, což nebyla nejšťastnější volba. Udělali jsme chybu a ztratili nějaký čas, ale soutěž zdaleka nekončí a my uvidíme, co přinese odpoledne a zítřek."

Toni Herranen (FIN, Ford Fiesta Rally4, startovní číslo 28):
„Máme za sebou tři erzety, které byly velice náročné, protože na trati bylo hodně štěrku. S mokrými pneumatikami jedu poprvé, takže to pro mě nebylo jednoduché, ale jsme tady a jsme připraveni pokračovat."

Dominik Stříteský (CZE, Škoda Fabia R5, startovní číslo 46):
„Na to, jak to vypadalo ráno, tak ty podmínky nebyly tak hrozné. Za nás byla Držková hodně vytahaná, bylo to uklouzané, ale Semetín už byl lepší. Začínalo to pomalu osychat a ráno na Březové taky. Myslím si, že jsme více než spokojeni s tím, jak si vedeme."

Miklós Csomós (HUN, Škoda Fabia R5, startovní číslo 47):
„Jsme šťastní, všechny erzety jsme si užili. Na třetí vložce jsme vyjeli z trati a ztratili pár vteřin, pak před námi havarovalo Clio a museli jsme zastavit. Přidělili nám ale dobrý čas, jsme zatím průběžně pátí, takže můžeme být spokojení."

Michal Horák (CZE, Škoda Fabia R5, startovní číslo 48):
„První byla docela slušná, tam jsme dobře zvolili pneumatiky. Na druhou nás dvě vteřiny před startem stopli, takže pak byl volný průjezd a ve třetí zkoušce jsme udělali menší chybku. Pak už jsem to jen dojel, protože jsem byl vystrašený."

Aleš Jirásek (CZE, Škoda Fabia R5, startovní číslo 49):
„Takové turistické tempo na Semetíně. V jedné zatáčce jedeme pomaleji, ale zjistím, že by to šlo i rychleji, jinde zase úplně opačně. Hrozně zrádné podmínky, jak je to vytaháno. Já to ještě neumím úplně číst, nemám úplně představu kde čekat vytahané bláto a kde ne. Podle toho musím jet všude pomalu, abych si byl jistý, že to projedu."

Jaromír Tarabus (CZE, Peugeot 208 Rally4, startovní číslo 50):
„Jelo se dobře, měli jsme možná zbytečně mokré gumy. Bylo hodně vlhké a je to loterie pneumatik. Člověk nikdy neví, jak prostřídat suché a mokré obutí. Troják nám byl zrušen, tam jsme se nesvezli, jinak všechno v pohodě."

Antonín Tlusťák (CZE, Škoda Fabia Rally2 Evo, startovní číslo 51):
„Jelo se dobře, na to že je vlastně půl třetí a máme odjety dvě rychlostní zkoušky. Jinak ten Troják byl zrušený a museli jsme dlouho čekat. Teď rozhodování, jestli dát světla nebo ne, protože myslím si, že ta rozhodnutí měla být rychlejší. Je škoda, jak se to natahuje."

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.