Články

Jan Kopecký: Erika mi bylo líto, ale to je sport

29. 8. 2021 - Jakub Kudláč

Už byl smířený s tím, že šestý triumf v řadě na Barum Czech Rally Zlín nepřidá. Před závěrečnou rychlostí zkouškou ztrácel Jan Kopecký na voze Škoda Fabia Rally2 Evo na první místo více než dvacet vteřin a sám byl v cíli překvapen, že se stal vítězem. Dopomohla mu k tomu nehoda lídra závodu Erika Caise, který nedokázal zdárně dojet do cíle a odmítl ve dvaadvaceti letech primát nejmladšího vítěze barumky.

„Těžko se moment, kdy jsem se to dozvěděl, popisuje, když to člověk nenažije. Bylo mi to líto za Erika, na druhou stranu to jsou závody, sport jako každý jiný, kde jsou vítězové a poražení. Erik udělal chybu a porazil sám sebe," řekl zkušený devětatřicetiletý jezdec, který už jednu podobnou zkušenost má. „Kdysi na Azorech měl vůz před námi technicky problém a my jsme jeli tři kilometry v prachu za ním, načež jsem to položil na bok. Člověk nesmí podcenit vůbec nic, závod končí až na rampě," sdělil po devátém triumfu na zlínské rally Kopecký.

On sám do jubilejního 50. ročníku odstartoval dobře, když zvítězil v úvodních třech rychlostních zkouškách. Celkově jich ovládl sedm, stejně jako nešťastník Cais. Ztrácet na mladého závodníka začal v závěru sobotní etapy. „Byla to velice zrádná barumka, možná i nejtěžší, co jsem odjel. Kvůli podmínkám, co panovaly a náročnosti tratě, která byla místy dost rozjetá. Zejména poslední vložka byla dost proměnlivá, ze začátku vlhko, pak sucho, pak zase vlhko, kousek Májové a Trojáku úplně na vodě. Neflákal jsem se tam, ale ani neriskoval. Celý závod jsme jeli stejné tempo," pověděl Jan Kopecký.

Druhé místo nakonec obsadila norsko-švédská posádka Andreas Mikkelsen a Jonas Andersson., Bývalý tovární jezdec Volkswagenu a vítěz tří soutěží mistrovství světa startoval na barumce poprvé od roku 2012. „Věděl jsem, že to bude těžké a bylo to těžké. Při najíždění tratí jsem zjistil, že dost je toho stejného, očekával jsem tuhý boj s domácími jezdci, kteří trať znají. Hlavou se mi honilo, že musím udržet klid na dobré umístění," řekl dvaatřicetiletý aktuální lídr evropského šampionátu.

Třetí pozice patřila české posádce Filip Mareš a Radovan Bucha, rovněž s vozem Škoda Fabia Rally2 Evo. „Naše hodnocení je určitě kladné, se třetím místem jsme v dané konkurenci maximálně spokojeni. Musíme se dívat také na to, že před námi skončily posádky se zkušenostmi ze světového šampionátu. Bylo to náročné, ale užili jsme si to," těšilo českého pilota, jemuž se vedlo zejména na delších tratích. „Tam jsme uměli zatáhnout, naopak na krátkých RZ jsme nebyli tak silní. Moc se nám 50. ročník líbil. Pro všechny, kdo dojeli do cíle, mám jen slova uznání," zakončil Mareš.

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.