Články

Po 12. RZ: Cais navyšuje náskok a vede o dvacet vteřin!

29. 8. 2021 - Jakub Kudláč

Dvaadvacetiletý jezdec Erik Cais z Fryštáku se v nedělních dopoledních rychlostních zkouškách výrazně přiblížil k senzačnímu vítězství na jubilejní 50. Barum Czech Rally Zlín 2021. Cais na voze Ford Fiesta R5 MkII ovládl všechny tři rychlostní zkoušky nedělní etapy. Zářil především na nejdelším testu soutěže RZ Májová, kde si vybudoval možná klíčový náskok. Na Jana Kopeckého (Škoda Fabia Rally2 Evo) najel na více než pětadvaceti kilometrovém úseku 13 vteřin a celkově drží za sebou osminásobného šampiona barumky o 20,4 vteřiny! Třetí je s větším odstupem Nor Andreas Mikkelsen.

Ranní rychlostní zkouška Halenkovice opět vyšla nejlépe lídrovi pořadí Caisovi. Ten dokázal na zhruba devítikilometrové trati zvítězit o 3,8 vteřiny před Norem Mikkelsenem, ale především v souboji o celkový triumf nadělil 4,2 vteřiny Janu Kopeckému (oba na voze Škoda Fabia Rally2 Evo). Dále se českým posádkám příliš nevedlo, neboť do elitní desítky už se dostal jen osmý Filip Mareš. Celkově druhý se ztrátou těsně pod vteřinu skočil v Halenkovicích Václav Pech (Ford Focus WRC), který však jede pouze do hodnocení českého šampionátu.

Do následující RZ Biskupice, které jsou se svými 7,59 kilometry nejkratším testem v soutěži, vyrazil Cais s náskokem více než šesti vteřin. A dokázal ho ještě navýšit, když ovládl třetí rychlostní zkoušku v řadě. Jezdci zajeli stejné pořadí jako ráno, druhá skončila norsko-švédská posádka Mikkelsen, Andersson se ztrátou 0,7 vteřiny a třetí Kopecký, Hloušek s mankem 1,1 vteřiny na vítěze. Do elitní desítky se i tentokrát z Čechů vlezl jen pátý Filip Mareš, desátá byla slovensko-česká posádka Kočí, Tureček. Výrazně se propadl Václav Pech, který se ztrátou více než padesáti vteřin vinou technických problémů dojel až na 73. pozici a následně ze soutěže odstoupil.

První část nedělní etapy zakončila náročná rychlostní zkouška v podobě RZ Májová. Trať čítající 25,43 kilometru přinesla další posun v limitech dvaadvacetiletého jezdce. Ten si zapsal čtvrtou vítěznou RZ v řadě, když zajel čas 13:42,1 minuty a druhého Kopeckého nechal za sebou o třináct vteřin!

Třetí Nor Andreas Mikkelsen už boj o prvenství nemá ve svých rukou, ztráta na Májové v podobě 21 vteřin na vítěze ho posadila na třetí pozici s rozestupem 21,7 vteřiny na druhé místo a náskokem více jak minuty na čtvrtého Filipa Mareše. Ten vystřídal na bramborové pozici Rakušana Wagnera, jehož Škoda Fabia Rally2 Evo zaznamenala problémy s poloosou. Na RZ12 zaznamenali nehodu Adam Březík (Škoda Fabia R5) a Antonín Tlusťák (Škoda Fabia Rally2 Evo).

V kategorii ERC Junior jede sólo soutěž Ken Torn z Estonska (Ford Fiesta Rally3). V hodnocení ERC2 vede Maďar Tibor Érdi junior (Mitsubishi Lancer Evo X) o 14,6 vteřiny před Francouzem Cartierem, který vyhrál všechny dnešní RZ a stáhl ztrátu na svého maďarského konkurenta. V hodnocení dvoukolek ERC3 + ERC3J jede v klidu

Španěl Josep Bassas s vozem Peugeot 208 Rally4, neboť má náskok na Francouze Jean-Baptiste Franceschiho (Renault Clio Rally4) 1:19,6 minuty.

Dalši informace naleznete na www.czechrally.com a nezapomeňte barumku sledovat také na oficiálních profilech facebooku, instagramu a twitteru.

Pořadí po RZ 12 Májová:
1. Cais, Žáková (CZE, Ford Fiesta R5 MkII) 1:36,29,9 hod
2. Kopecký, Hloušek (CZE, Škoda Fabia Rally2 Evo) + 20,4 s
3. Mikkelsen, Andersson (NOR/SWE, Škoda Fabia Rally2 Evo) + 42,1 s
4. Mareš, Bucha (CZE, Škoda Fabia Rally2 Evo) + 1:46,3 min
5. Herczig, Ferencz (HUN, Škoda Fabia Rally2 Evo) + 1:47,3 min
6. Marczyk, Gospodarczyk (POL, Škoda Fabia Rally2 Evo) + 2:14,1 min
7. Llarena, Fernandez (ESP, Škoda Fabia Rally2 Evo) + 3:04,7 min
8. Devine, Fulton (IRL, Ford Fiesta R5 MkII) + 3:04,8 min
9. Jakeš, Machů (CZE, Škoda Fabia R5) + 3:59,4 min
10. Bonato, Boulloud (FRA, Citroën C3 Rally2) + 4:22,5 min

15. Torn, Pannas (EST, Ford Fiesta Rally3), 1. místo ERCJ + 8:24,1 min
20. Érdi jr., Csökö (HUN, Mitsubishi Lancer EVO X), 1. ERC2 + 10:58,5 min
22. Bassas, Coronado (ESP, Peugeot 208 Rally4), 1. ERC3 + 11:44,7 min

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.