Články

Sobotní etapu rozsekla Pindula, ve vedení Erik Cais!

29. 8. 2021 - Jakub KUDLÁČ, Roman ORDELT

Jubilejní 50. ročník Barum Czech Rally Zlín 2021 má za sebou sobotní 1. etapu. Jezdci v rámci ní absolvovali osm rychlostních zkoušek, první příčku drží překvapivě mladý jezdec Erik Cais (Ford Fiesta R5 MkII), který má po sobotní etapě na čele soutěže náskok 2,1 vteřiny na osminásobného šampiona zlínské rally Jana Kopeckého na voze Škoda Fabia Rally2 Evo.

Sobotní den načala RZ Březová, na které byl rozdíl mezi první trojicí jezdců v evropské klasifikace Kopecký, Nor Mikkelsen (Škoda Fabia Rally2 Evo) a třetí Cais rozdíl pouhých 2,1 vteřiny. Absolutně zvítězil v rychlostní zkoušce Václav Pech (Ford Focus WRC), startující však jen v českém mistrovství. Po této RZ ovšem kvůli technickým potížím odstoupil ze závodu Tomáš Kostka (Škoda Fabia Rally2 Evo). Průjezd následující obávanou rychlostní zkouškou Hošťálková ovládl Jan Kopecký, 3,1 vteřiny za ním zaostal Cais a pomyslný bronz patřil Rakušanovi Simonu Wagnerovi (Škoda Fabia Rally2 Evo). Erzetu nakonec zdárně do cíle dojelo jen jedenáct vozů, neboť zkouška byla po ošklivé nehodě Dominika Stříteského (Škoda Fabia R5) zrušena. Třetí sobotní test na Komárově přinesl premiérové prvenství pro Mikkelsena, rozdíly však na osmikilometrové trati nebyly závratné. V těsných rozestupech za ním však skončil Cais (+ 0,6 s) a Kopecký (+ 1,7 s na vítěze). Absolutně i tentokrát vyhrál Pech. Následovala devatenáctikilometrová prověrka jménem Pindula. Mladý Cais chtěl okusit rovněž pocit vítězství v RZ a povedlo se. S časem 10:19,9 minuty předčil svého norského soka o 1,7 vteřiny a na až čtvrtého Kopeckého najel náskok 8,5 vteřiny.

Druhý průjezd Březovou přinesl podobný obrázek jako dopoledne. Absolutně zvítězil Pech, v rámci evropské klasifikace pak Kopecký. Těsně za ním dojeli Cais a Mikkelsen. Následná RZ 7 Hošťálková o délce 18,86 kilometru ukázala, že Caisovi dlouhé tratě svědčí. S časem 10:18,0 minuty nechal za sebou Kopeckého o 3,9 vteřiny a Nora Mikkelsena dokonce o 7,9 vteřiny! Bohužel ani tentokrát se nepovedlo tuto zkoušku zdárně dovést do konce. Nejprve havaroval Fin Jari Huttunen (Hyundai i20 R5), následně ještě před startem postihla technická závada Adama Březíka (Škoda Fabia R5), nehodu měl také Němec Albert von Thurn und Taxis (Škoda Fabia Rally2 Evo). Před poslední části sobotního dne ztrácel Cais na Kopeckého pouhých osm desetin vteřiny. Na druhém průjezdu Komárovem si ale první jmenovaný nevedl příliš dobře. Na krátké osmikilometrové trati totiž prvenství slavil Kopecký s časem 4:40,8 minuty, který nechal za sebou Mikkelsena o tři vteřiny a dvaadvacetiletého jezdce z Fryštáku dokonce o pět vteřin.

Před startem deváté rychlostní zkoušky zapršelo, a tak byl její start o něco opožděn. Zrádnou Pindulu, navíc na mokrém terénu a za tmy, nejvíce za svou vzal Cais. Svou jízdou zajel čas 10:47,0 minuty a stejně jako v prvním průjezdu ji ovládl. O 5,6 vteřiny nechal za sebou Filipa Mareše a hlavně, na Pindule najel na Kopeckého bez desetiny osm vteřiny! Čtvrtý skončil Herczig, až pátou pozici obsadil Mikkelsen. O těžkých podmínkách na druhém průjezdu RZ9 svědčí i fakt, že jezdci jeli v průměru o půl minuty pomaleji než při denní zkoušce na Pindule.

Před nedělní 2. etapou je ve vedení dvaadvacetiletý Cais, o 2,1 vteřiny za ním je Kopecký. Třetí místo s rozestupem 16,6 vteřiny na lídra soutěže je Mikkelsen. Za stupni vítězů už je dlouhá mezera, čtvrtý je v rámci mistrovství Evropy Rakušan Wagner ztrácí na bronzovou pozici 38 vteřin. Pátý je Mareš, desítku zavírá Miroslav Jakeš (Škoda Fabia R5).

V kategorii ERC Junior jede pouze Ken Torn z Estonska (Ford Fiesta Rally3). V hodnocení ERC2 vede Maďar Tibor Érdi junior (Mitsubishi Lancer Evo X) o 36,3 vteřiny před Francouzem Cartierem (Toyota Yaris Rally4). V hodnocení dvoukolek, ERC3 + ERC3J zase vládne neohroženě Španěl Josep Bassas, jehož Peugeot 208 Rally4 má náskok na Rumuna Norberta Maiora (Peugeot 208 Rally4) 56 vteřin.

Jubilejní ročník barumky vyvrcholí 2. etapou, která se jede v neděli 29. srpna. Závěrečná etapa začíná v 8:03 hodin RZ Halenkovice a končí ve 14:33 hodin průjezdem nejdelšího úseku v itineráři s názvem Májová. Celkem jezdce čeká šest zkoušek na třech úsecích v délce 84 km.