Články

Dopolední průjezdy: Kopecký nadále vítězí! Na Mikkelsena má osm vteřin, Kostka a Stříteský odstoupili

28. 8. 2021 - Jakub Kudláč

Sobotní etapu odstartovaly první průjezdy RZ Březová a Hošťálková. Prvenství v rámci mistrovství Evropy z večerní městské zkoušky obhájila v obou případech posádka Agrotec Škoda Rally Team Jan Kopecký, Jan Hloušek na voze Škoda Fabia Rally2 Evo, to Nor Andreas Mikkelsen se nadřel zejména na RZ3, kde dojel až na čtvrté pozici. Ze závodů už odstoupili čeští jezdci Tomáš Kostka a Dominik Stříteský, po jehož nehodě byla zkouška Hošťálková zrušena.

Osminásobný vítěz Barum Czech Rally Zlín Jan Kopecký v evropské klasifikaci vyhrál i ve druhé RZ letošního jubilejního ročníku, když se svým spolujezdcem Janem Hlouškem zvládli první průjezd Březovou za čas 7:56,0 minuty a o celou vteřinu nechali za sebou norsko-švédskou posádku Andreas Mikkelsen s Jonasem Anderssonem.

Třetí místo patřilo posádce Erik Cais a Jindřiška Žáková s vozem Ford Fiesta Rally 2, kteří zaostali za dosavadním lídrem o 2,1 sekundy. Do elitní desítky se z českých jezdců vlezli také Filip Mareš (Škoda Fabia Rally2 Evo), Adam Březík a Dominik Stříteský (oba Škoda Fabia R5). Tomáš Kostka (Škoda Fabia Rally2 Evo) zajel až čtrnáctý čas a po zkoušce ze závodu z technických důvodů odstoupil.

Celkovým vítězem Březové se stal Václav Pech, jenž zajel o čtyři sekundy lepší čas než Kopecký, Pech ale startuje jen v rámci českého mistrovství.

V kategorii ERC Junior už pokračuje pouze Ken Torn z Estonska (Ford Fiesta Rally3), neboť jeho konkurent Nor Oscar Solberg na Březové havaroval. V hodnocení ERC2 zajel nejlepší čas polský jezdec Dariusz Poloński (Fiat 124 Abarth RGT), nadále však vede Tibor Érdi junior (Mitsubishi Lancer Evo X). V hodnocení dvoukolek, ERC3 + ERC3J vyhrál Fin Sami Pajari (Ford Fiesta Rally4), prvenství ale stále patří francouzské posádce Jean-Baptiste Franceschi, Anthony Gorguilo (Renault Clio Rally 4).

I RZ Hošťálková ovládl Jan Kopecký s časem 10:22,2 minuty, o 3,5 vteřiny za ním zaostal Erik Cais, třetí místo si zajel Simon Wagner. Z Čechů se ještě umístil sedmý Filip Mareš a desátý Miroslav Jakeš. Do cíle nakonec dojelo jen jedenáct vozů, neboť po nehodě Dominika Stříteského, který havaroval se svou Škodou Fabii R5, byla zkouška zrušena.