Články

Barum Czech Rally Zlín v roce 2020 oslaví padesáté výročí

18. 10. 2019 - Jakub Hofbauer

Barum Czech Rally Zlín stojí před významným historickým milníkem - v roce 2020 se totiž uskuteční její jubilejní padesátý ročník. Největší česká automobilová soutěž toto významné výročí oslaví ve výborné kondici vybudované na osvědčeném formátu předchozích let – jako součást osmidílného kontinentálního seriálu FIA ERC a rovněž jako podnik domácího Autoklub Mistrovství ČR v rally. Jubilejní ročník Barum Czech Rally Zlín se jako vždy odehraje v srpnu, po dočasné změně data konání v roce 2019 se vrací do svého obvyklého termínu na konci letních prázdnin - pojede se ve dnech 28. až 30. 8. 2020.

Pořadatelé barumky chtějí nadcházející výročí oslavit ve více směrech, tím nejvýraznějším ale bude sportovní aspekt. Už před několika měsíci Mezinárodní automobilová federace obdržela žádost a následně schválila výjimku na prodloužení celkové kilometráže rychlostních zkoušek, která je běžně limitovaná hranicí 230 kilometrů. „Při jubilejním ročníku chceme posádkám nabídnout něco výjimečného," říká ředitel Barum Czech Rally Zlín, pan Miloslav Regner. „Rádi bychom se s barumkou alespoň jednorázově vrátili na některé staronové populární úseky. To s sebou samozřejmě nese řadu jednání s obcemi a majiteli pozemků, u kterých se rally dlouhá léta nejela. Výjimka na prodloužení délky trati nám každopádně dává větší prostor pro práci se skladbou trati a pevně věříme, že její výsledná podoba bude stát za to."

Barum Czech Rally Zlín v uplynulém půlstoletí prošla zajímavým vývojem, byla součástí řady prestižních mezinárodních seriálů a uvítala nespočet věhlasných jezdců, kteří se postarali o mnoho zajímavých sportovních zážitků. Na dosavadní tradici zlínské soutěže je unikátní také dlouhodobé partnerství se značkou Barum, která je titulárním sponzorem tohoto podniku od samého počátku až do dnešních dnů. Historie otrokovické pneumatikárny, která dnes nese značku Continental Barum a je největším závodem svého druhu v Evropě, jde po celou dobu své existence ruku v ruce s Barum rally; vždyť první ročník v roce 1971 se pořádal u příležitosti slavnostního spuštění provozu v této továrně, řadu let kolem ní vedla okruhová rychlostní zkouška a dnes areál společnosti Continental Barum posádkám a týmům během rally pravidelně poskytuje servisní zázemí.

Barum rally v roce 2020 napíše další kapitolu svého spojení se šampionátem Mistrovství Evropy v rally. Svazek zlínské soutěže s druhou nejvyšší mezinárodní sérií v rally pod hlavičkou FIA trvá bez přerušení už od roku 1983, přičemž řadu let zlínská soutěž platí za jeden ze stěžejních podniků v tomto seriálu. „Mezi seriálem FIA ERC a pořadateli Barum Czech Rally Zlín dlouhodobě funguje velice dobrý vztah," říká Jean-Baptiste Ley, koordinátor evropského šampionátu. „Barum rally je jedním z vrcholů v kalendáři FIA ERC a srpen bývá každoročně netrpělivě očekávaným měsícem. Všichni si ve Zlíně užívají skvělou atmosféru a spoustu akce, která se odehrává na rychlostních zkouškách. Díky kvalitní organizaci je tato soutěž nesmírně populární u našich jezdců a týmů, kteří ji navštěvují v hojném počtu. Pořadatelům Barum Czech Rally Zlín chceme pogratulovat k výjimečnému výročí, které s jejich soutěží v nadcházejícím roce oslaví," dodává Ley.

Kromě zahraničních posádek Zlín samozřejmě přivítá také účastníky domácího Autoklub Mistrovství České republiky v rally a rovněž posádky, které budou v rámci již třináctého ročníku Star Rally Historic zápolit o body do českého mistrovství historických automobilů. Pořadatelé se po několika letech rozhodli vyslyšet přání řady účastníků této historické rally, jež bude premiérově rozšířena i o nedělní rychlostní zkoušky. Také jubilejní padesátý ročník Barum Czech Rally Zlín nabídne zájemcům bohatý doprovodný program, v němž mohou sami příznivci automobilů hrát aktivní roli – budou si moci vyzkoušet ostrou jízdu na sedadle spolujezdce v závodním speciálu R5 či se zúčastnit již čtvrtého ročníku Green rally, která je určena pro vozy s elektrickým či hybridním pohonem. Zkrátka, jubilejní padesátá barumka bude velkolepá!

Kalendář FIA ERC 2020
26. - 28. 3. Azores Airlines Rallye Portugalsko šotolina (ERCJ)
7. - 9. 5. Rally Islas Canarias Španělsko asfalt (ERCJ)
29. - 31. 5. Rally Liepaja Lotyšsko šotolina (ERCJ)
26. - 28. 6. Rally Poland Polsko šotolina (ERCJ)
24. - 26. 7. Rally di Roma Capitale Itálie asfalt (ERCJ)
28. - 30. 8. Barum Czech Rally Zlín ČR asfalt (ERCJ)
9. - 11. 10. Cyprus Rally Kypr šotolina
6. - 8. 11. Rally Hungary Maďarsko asfalt