Články

Suverén Jan Kopecký: Barumka se nám opět povedla

18. 8. 2019 - Jakub Kudláč, Roman Ordelt

Barum Czech Rally Zlín přivítala i popáté v řadě na nejvyšším stupni pro vítěze posádku továrního týmu Škoda Motorsport Jan Kopecký, Pavel Dresler na voze Škoda Fabia R5 Evo. Úřadující mistr světa v kategorii WRC2 si zapsal celkově osmý triumf na legendární evropské soutěži v okolí Zlína. Kopecký měl soutěž kompletně ve svých rukou, neboť při sobotních rychlostních zkouškách mu odpadli dva největší pronásledovatelé Alexej Lukjaňuk a Nikolaj Grjazin z Ruska. Sedmatřicetiletý Kopecký vyhrál celkově o parník, přesněji o 1:31,5 minuty před další českou posádkou Filip Mareš, Jan Hloušek.

Soutěžní jezdec z Kostelce nad Orlicí si zajistil sedmý triumf v českém šampionátu. „Dojmy jsou krásné, každý chce vždy vyhrát, je to jasné přání. Našim úkolem bylo vyhrát domácí mistrák, což se nám také podařilo. Barumka se opět povedla," pověděl Jan Kopecký na tiskové konferenci po dojetí na cílovou rampu. Přímo ze Zlína spěchal na letiště směr Německo, kde ho čeká v pondělí odpoledne test před Německou rally, která je součástí mistrovství světa.

Více než vítězství však byla důležitá pro sedmatřicetiletého pilota informace o posádce Martin Vlček, Ondřej Krajča, která na poslední erzetě havarovala. „Dostala se je mně zpráva, že jsou zdravotně celkem v pořádku. To je ta nejlepší zpráva, jakou na závěr můžeme slyšet," řekl Kopecký.

Při setkání s novináři se usmíval i spolujezdec Pavel Dresler. „V úvodu soutěže to bylo těsnější. Tahali jsme se o vteřiny s ruskými jezdci, pak ale udělali chyby a vytěžili jsme z toho vítězství," řekl zkušený navigátor, který si připsal již šestou výhru na zlínské rally.

Obrovský boj se svedl o celkově druhou pozici a zároveň o primát evropského juniorského šampiona. Šťastnými nakonec byla v cíli dvojice Filip Mareš, Jan Hloušek na Škodě Fabia R5, která své britské soupeře Chrise Ingrama a Rosse Whittocka porazila o pouhé tři desetiny! „Jsou to nádherné pocity. Jsme šťastní, že jsme v cíli, pro mě je to nejhezčí den jezdecké kariéry. Musím také pogratulovat klukům Chrisovi a Rossovi, kteří nás dotlačili na hranu možného a svedli jsme s nimi parádní souboj," řekl po dojezdu nadšený sedmadvacetiletý Mareš.

Za celkově třetí pozicí byl nakonec rád i Brit Ingram, i když minimální rozdíl ho zamrzí ještě dlouho dní po odjezdu ze Zlína. „Je to těžké, tuto prohru spolknout. Jsme spokojeni se svým výsledkem, přece jen třetí místo na této legendární a nesmírně těžké soutěži je obrovský úspěch. Musíme zůstat pozitivní, hledat další motivaci a opírat se o to, že jsme tady skončili na stupních vítězů," uvedl pětadvacetiletý mladík.

„Souhlasím, musíme být sami se sebou spokojeni. Je to velmi náročná rally i z pozice spolujezdce, je to velmi uskákaná trať, moc toho není vidět z auta ven," zakončil navigátor Whittock závěrečnou tiskovou konferenci Barum Czech Rally Zlín.