Články

Kopecký je znovu první, vede před Lukjaňukem

18. 8. 2019 - Petr Komárek, Evžen Gargulák

Česká posádka Jan Kopecký, Pavel Dresler (Škoda Fabia R5 Evo) vede po sedmé rychlostní zkoušce průběžné pořadí 49. ročníku Barum Czech Rally Zlín. Loňští vítězové se drží před ruskou dvojicí Alexej Lukjaňuk, Alexej Arnautov (Citroën C3 R5) o 4,9 vteřiny. Na třetí místo se posunula česká dvojice Václav Pech, Petr Uhel (Ford Fiesta R5), další domácí zástupci Filip Mareš a Jan Hloušek (Škoda Fabia R5) jedou průběžně čtvrtí. Mezi první a třetí příčkou se vytvořil značný časový rozdíl čítající téměř padesát vteřin.

Kopecký i Lukjaňuk si v sedmé rychlostní zkoušce Semetín podrželi umístění po předchozím testu. V něm se česká hvězda vrátila na první pozici, Rus o jedno místo naopak klesl. „Naši oponenti jedou velmi rychle, ale co jsem poslouchal jejich vyjádření, tak mají i docela štěstí, že se ještě drží na trati. My se snažíme vyvarovat jakýchkoliv chyb. Jedeme rychle, ale ne za každou cenu, náš cíl pro dnešní den je držet za sebou Alexeje," uvedl Jan Kopecký. „Dokud nebudu v čele, nebudu spokojený a nebudu si to pořádně užívat. Mám pocit, že odvádíme skvělý výkon, ale stále tomu něco chybí, ale nevím přesně co. Mám pocit, že nemáme dostatek přilnavosti, nejsem si jistý," přiznal Alexej Lukjaňuk.

V elitní pětici figurují další dva jezdci hostitelské země. Třetí je Václav Pech, čtvrtý talentovaný mladík Filip Mareš. Oba dva si v sedmé erzetě na rozdíl od Kopeckého s Lukjaňukem o jedno místo polepšili. „Jedeme docela rychle, snažím se vyvarovat chyb a zatím se nám docela daří," pověděl Václav Pech. „Svadíme velice těsný souboj s Chrisem Ingramem. Rozdíly jsou jen v několika vteřinách. Musíme se hlavně udržet na cestě a jet co nejrychleji," má jasno Filip Mareš. Pátý Brit Chris Ingram o něm řekl, že si vzájemně prohazují pozice. „Myslím si, že Filip byl pokaždé rychlejší na Semetíně, ale v následujících dvou zkouškách ho určitě porazím. Věřím si," netajil se.

Po defektu pneumatiky znovu bojuje o co nejlepší pozici Rus s lotyšskou licencí Nikolaj Grjazin (Škoda Fabia R5). Na Vsetínsku dokonce nenašel přemožitele, v absolutním hodnocení mu to však na návrat do první desítky zatím nestačí, neboť jede jako čtrnáctý.

V TOP 10 naopak dále zůstává momentálně šestý Tomáš Kostka (Škoda Fabia R5 Evo), k radosti fanoušků z Valašska se pořadím vzhůru prodírá Martin Březík (Škoda Fabia R5), aktuálně mu patří devátá příčka. Elitní desítku uzavírá Jaromír Tarabus (Škoda Fabia R5).

Šampionátu ERC2 stále vévodí Andrea Nucita (Fiat 124 Abarth RGT) z Itálie před Argentincem Juanem Carlosem Alonsem (Mitsubishi Lancer Evo X). V kategorii ERC3 vyhrál semetínskou rychlostní zkoušku český závodník Petr Semerád (Opel Adam R2), druhý dojel Francouz Jean-Baptiste Franceschi (Ford Fiesta R2T). Čelo celkové klasifikace ani tentokrát nepustil ze svého držení Španěl Elfén Llarena (Peugeot 208 R2), lídr šampionátu juniorů.

Pořadí po 7. rychlostní zkoušce:

1. Kopecký, Dresler (CZE, Škoda Fabia R5 Evo) 52:56,3 min
2. Lukjaňuk, Arnautov (RUS, Citroën C3 R5) + 4,9 s
3. Pech, Uhel (CZE, Ford Fiesta R5) + 49,3 s
4. Mareš, Hloušek (CZE, Škoda Fabia R5) + 49,7 s
5. Ingram, Whittock (GBR, Škoda Fabia R5) + 52,4 s
6. Kostka, Kučera (CZE, Škoda Fabia R5 Evo) + 1:03,8 min
7. Griebel, Winklhofer (GER/AUT, Škoda Fabia R5) + 1:12,1 min
8. Wagner, Winter (AUT, Škoda Fabia R5 Evo) + 1:38,3 min
9. Březík, Omelka (CZE, Škoda Fabia R5) + 1:38,8 min
10. Tarabus, Trunkát (CZE, Škoda Fabia R5) + 1:40,2 min

24. Nucita, Di Caro (ITA, Fiat 124 Abarth RGT), 1. ERC2 + 4:32,8 min
26. Llarena, Fernandez (ESP, Peugeot 208 R2), 1. ERC3J, 2WD + 4:52,9 min