Články

GRAND PRIX historiků se přehoupne ve Zlíně přes polovinu

15. 8. 2019 - Petr Komárek

Součástí 49. ročníku Barum Czech Rally Zlín bude rovněž třetí díl premiérového seriálu GRAND PRIX historických vozidel s názvem Bugatti Grand Prix. V soutěži, která bude v ulicích krajského města na Valašsku k vidění v pátek 16. srpna, mohou startovat pouze automobily vyrobené do roku 1939. Před diváky tak ožije dávná minulost, kdy se automobilový sport teprve rodil a formoval. Na trať vyjede i Markéta Profeldová s vozem Bugatti 35 Nostalgic Edition, jako spolujezdkyně vedle ní usedne známá sportovní redaktorka a moderátorka České televize Barbora Černošková.

Vůz, za jehož volantem Markéta Profeldová s Barborou Černoškovou soutěží, je věrnou kopií „bugatky" vyrobené v roce 1926. Zkonstruovali ji ve Zlíně ve společnosti Samohýl Motor. „Všechno je ale zařízené přesně jako v polovině dvacátých let minulého století. Tři čtvrtiny lidí, kteří by si do tohoto auta sedli, by se s ním ani nerozjeli," domnívá se Markéta Profeldová, která je se svými dosavadními výkony v kokpitu veteránu spokojená. Spolupráci s populární tváří sportovní redakce České televize Barborou Černoškovou, jež je zároveň patronkou seriálu GRAND PRIX historických vozidel, si pochvaluje. „Na tiskové konferenci, kterou Bára letos moderovala, jsme se shodly, že by se nám vzájemná spolupráce oběma líbila. Bára je úžasný spolujezdec, neskutečně jsme si sedly. Obě dvě jsme sportovkyně a víme, co od závodů chceme. Vyrovnat se dokážeme i s negativy, která s sebou každý sport přináší," uvedla.

Letošní premiérová GRAND PRIX historických vozidel se skládá z celkem čtyř závodů. První dva se již uskutečnily. V polovině června šlo o legendární dálkový závod 1000 mil československých, na konci stejného měsíce zase proběhl podnik Brno Revival – festival rychlosti mezi pavilony. Po zlínské Bugatti Grand Prix vyvrcholí šampionát v první polovině září závodem Zbraslav – Jíloviště, jehož ředitelkou je právě Markéta Profeldová. „Závod bereme jako závazek vůči jeho tradici a každoročně usilujeme o zpestření programu. Velké poděkování patří starostce Zbraslavi Zuzaně Vejvodové a starostovi Jíloviště Vladimíru Dlouhému, všem partnerům a přátelům, členům Veteran Car Clubu Praha, kteří se na akci podílejí a bez jejichž pomoci si to neumím představit," prohlásila na začátku srpna na tiskové konferenci v sídle Autoklubu České republiky v Praze. Skloubit roli hlavní organizátorky a závodnice bude podle jejích slov velmi náročné, nové výzvě se však hodlá postavit čelem a co nejlépe ji zvládnout.