Články

50. Barum Czech Rally Zlín: K favoritům se řadí Kopecký, Lukjaňuk a Mikkelsen

16. 8. 2021 - Roman Ordelt

Do jubilejního 50. ročníku Barum Czech Rally Zlín se přihlásilo celkem 146 posádek z 24 států. Do Zlína dorazí pětice nejlepších jezdců z aktuálního pořadí mistrovství Evropy. Ta změří síly s téměř kompletní špičkou českého šampionátu. Počet 36 vozů kategorie Rally2 (R5) na seznamu přihlášených budí parádní podívanou pro fanoušky rallysportu podél tratě rychlostních zkoušek, hodně nabitá bude i kategorie dvoukolek s řadou zahraničních posádek. V rámci evropské klasifikace pojede celkem 85 soutěžících včetně jednašedesáti registrovaných, v národním poli poté 61 posádek.

K největším favoritům se řadí bezpochyby osminásobný vítěz zlínské rally, sedminásobný český šampion Jan Kopecký (Škoda Fabia Rally2 Evo) z privátního týmu Agrotec Škoda Rally Team nebo současný lídr ERC a úřadující evropský šampion Alexej Lukjaňuk z Ruska (Citroën C3 Rally2). Na nejvyšší stupně pomýšlejí Andreas Mikkelsen z Norska, Efrén Llarena ze Španělska, Polák Mikolaj Marczyk (všichni Škoda Fabia Rally2 Evo) nebo úřadující mistr světa WRC 3 Jari Huttunen z Finska (Hyundai i20 R5). Kartami na předních místech určitě zamíchají Norbert Herczig z Maďarska, Simon Wagner z Rakouska (Škoda Fabia Rally2 Evo), Yoann Bonato z Francie (Citroën C3 Rally2), Ital Umberto Scandola (Hyundai i20 R5) nebo irský pilot Callum Devine (Ford Fiesta R5 MkII).

Z české špičky se představí vedle Kopeckého dále pravidelný účastník mistrovství Evropy Erik Cais (Ford Fiesta R5 MkII), Filip Mareš, Tomáš Kostka, Petr Semerád (všichni Škoda Fabia Rally2 Evo), Dominik Stříteský, Miroslav Jakeš, Adam Březík, Věroslav Cvrček (všichni Škoda Fabia R5). Úřadující český šampion Václav Pech s vozem Ford Focus WRC se objeví v národním poli, pojede se startovním číslem 87 až po evropském poli. Z dalších domácích jezdců pomýšlejí na přední umístění Roman Odložilík, Antonín Tlusťák (oba Škoda Fabia Rally2), Martin Vlček, Ondřej Bisaha (oba Hyundai i20 R5) nebo Václav Kopáček (Ford Fiesta R5).

V hodnocení ERC 2 přijede vedoucí jezdec této kategorie Rus jedoucí s lotyšskou licencí Dmitrij Feofanov (Suzuki Swift R4), ve Zlíně se objeví dále Tibor Érdi jr. (Mitsubishi Lancer EVO X), Poláci Dariusz Polonski (Fiat 124 Abarth RGT) a Michal Pryczek (Subaru Impreza STi). V premiéře vozu Škoda Fabia Rally2 Kit (R4) v ME se objeví za volanty Teemu Asunmaa z Finska a Ukrajinec Serhii Potiiko jedoucí s litevskou licencí v barvách Proracing Rally Teamu. V kategorii ERC Junior se představí na čtyřkolkách Ford Fiesta Rally3 Ken Torn z Estonska a Oscar Solberg z Norska, mimochodem bratranec známějšího Olivera.

V hodnocení vozů s jednou poháněnou nápravou patří k favoritům lídr ERC3 Josep Bassas ze Španělska (Peugeot 208 Rally4), dále juniorský finský jezdec Sami Pajari

(Ford Fiesta Rally4), Jean-Baptiste Franceschi z Francie (Renault Clio Rally4). Rychlí budou rovněž Nick Loof z Německa (Ford Fiesta Rally4), Lukasz Lewandowski z Polska, ve Zlíně známý Marijan Griebel z Německa (oba Opel Corsa Rally4) nebo Rumun Norbert Maior (Peugeot 208 Rally4). Z českých jezdců pojedou o přední příčky René Dohnal, Jaromír Tarabus (oba Peugeot 208 Rally4), Evropan Daniel Polášek (Ford Fiesta Rally4), Egon Smékal (Citroën DS3 R3T), Dominik Brož (Peugeot 208 R2) a v rámci národního pole Jan Dohnal (Renault Clio S1600) a Václav Stejskal jr. (Renault Clio R3T).

Padesátý ročník barumky měří celkem 786 km a obsahuje 15 rychlostních zkoušek na osmi úsecích v celkové délce 211 km. Soutěž startuje v pátek 27. srpna v 17 hodin na zlínském náměstí před radnicí, kde se objeví o dva dny později, v neděli 29. srpna v cíli nejúspěšnější posádky. Fanoušci rallysportu se mohou těšit na kvalitní souboje na tratích rychlostních zkoušek. Dalši informace naleznete na www.czechrally.com a nezapomeňte barumku sledovat také na oficiálních profilech facebooku, instagramu a twitteru.

Kompletní seznam přihlášených posádek najdete ZDE.

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.