Články

Barumka a město Zlín připravují oslavy výročí

29. 6. 2021 - Roman Ordelt

Mezinárodní automobilová soutěž Barum Czech Rally Zlín a město Zlín patří neodmyslitelně k sobě. Zatímco proslulá evropská rally oslaví v závěru prázdnin společně s diváky jubilejní 50. ročník, Zlín čeká v nadcházejícím roce významné jubileum 700. výročí od své první písemné zmínky.

Město Zlín patří již dlouhá léta k významným partnerům barumky a rovněž v letošním roce podpoří prestižní evropskou rally. „Představitelům města v čele s panem primátorem Korcem děkujeme za významnou podporu, kterou každoročně věnují barumce. Chtěli bychom také poděkovat za loňský rok, kdy město Zlín pomohlo Barum Rally s půlkou nákladů po nuceném zrušení rally a popravdě bez této pomoci by se nám těžko hledělo do budoucnosti. Spolupráce s městem Zlín pokračuje i v letošním roce.Rally startuje v pátek 27. srpna z náměstí Míru před radnicí a o dva dny později zde přivítáme nejúspěšnější posádky jubilejního ročníku. Náměstí Míru bude rovněž centrem celého obsáhlého doprovodného programu od pátku do neděle, kdy v pátek a v sobotu bude součástí programu s názvem Barumka sportuje," pověděl Miloslav Regner, ředitel Barum Czech Rally Zlín.

Historie města Zlína je pevně spjata s devětačtyřiceti odjetými ročníky Barum Rally. Její prestiž postupem let stále stoupala, od roku 1983 je součástí mistrovství Evropy a od roku 2007 patřila do seriálu IntercontinentalRallyChallenge (IRC) av posledních letech patří k pevným pilířům mistrovství Evropy (FIA ERC). Právě od roku 2007 je barumka součástí série podniků pod promotérstvím Eurosportu, který dává celé rally mimořádné mediální přínosy, zviditelňuje Zlín a láká více návštěvníků do regionu. Zlínskou rally každoročně sleduje přes padesát tisíc unikátních diváků, což zařazuje barumku do pozice jednoho z nejvíce navštívených sportovních podniků na území České republiky! Do galerie vítězů se zapsala velká jména rallysportu, Jan Kopecký slavil celkem osmkrát triumf a ovládl posledních pět odjetých ročníků. Třikrát se radovali z prvenství Vladimír Hubáček, John Haugland z Norska, Enrico Bertone z Itálie a domácí jezdec Roman Kresta. Ve Zlíně startovala velká jména soutěžního sportu jako například dvojnásobný mistr světa Walter Röhrl z Německa, světový šampion z roku 2019 Ott Tänak z Estonska, pětinásobný vicemistr světa ThierryNeuville z Belgie, dále vítězové soutěží světového šampionátu Andreas Mikkelsen z Norska nebo Daniel Sordo ze Španělska. Jubilejní padesátý ročník barumky se pojede koncem srpna a oslavou kulatého jubilea bude celkem 211 ostrých kilometrů rychlostních zkoušek.

Vedle barumky čeká významné výročí i samotné město. První zmínka o Zlínu je z konce února roku 1322, Fricek z Egerberga prodává královně vdově Elišce svůj podíl na majetcích zděděných po otci, konkrétně Hustopeče, několik okolních obcí a městečko Zlín. „Účelem oslav je prezentovat město v národním a nadnárodním měřítku. Zlín je město mimořádně osobité, kreativní a originální. Oslavy místním obyvatelům připomenou, na co mohou být hrdí a přilákají turisty, třeba proto, aby zde také našli svůj budoucí domov," uvedl k účelu oslav primátor města Jiří Korec.

Zlínské oslavy budou pracovat s číslem sedm, vycházejícím z počtu století, kterými si město prošlo ve svém vývoji. Minulost, přítomnost i vize jednotlivých segmentů bude definovat sedm klíčových vlastností, kterými lze označit dnešní obyvatele města, ale kterými jsou popisováni i velikáni zlínských dějin a významní současníci. Klíčovými vlastnostmi jsou kreativita, vytrvalost, podnikavost, pracovitost, průkopnictví, otevřenost a vzdělanost. Program oslav se bude skládat z dlouhodobých projektů i jednotlivých akcí. Jednou z největších akcí oslav bude v červnu 2022 velký festival s názvem Zlín žije. Přinese několik multižánrových scén ve veřejném prostoru města, pouliční umění a zážitkový program.

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.