Články

Zlínská kola nabídnou aktivní odpoledne pro celou rodinu i fandy rally

20. 8. 2018 - Jakub Hofbauer

Po loňské premiéře se i při letošní Barum Czech Rally Zlín uskuteční cyklistická vyjížďka Zlínská kola, která účastníkům nabídne možnost projet se na kole po uzavřené trati superspeciální zkoušky v ulicích Zlína. Bude to první část bohatého programu na městském okruhu plánovaného na odpoledne a večer v pátek 24. srpna.

Zlínská kola vznikla vzájemnou spoluprácí pořadatelů Barum rally a statutárního města Zlín. To je obecně velkým propagátorem cyklistiky, o čemž svědčí jak množství organizovaných hromadných cyklojízd v průběhu roku, tak například snaha o budování cyklostezek ve městě i jeho okolí. Cyklistická vyjížďka je tak dalším logickým vyústěním propojení barumky a města Zlína, které je dlouhodobě jedním z jejích hlavních partnerů.

Cyklisté, kteří se na Zlínská kola přihlásí, si budou v pátek odpoledne užít uzavřenou trať městské erzety. „Letos jsme zrušili omezení počtu absolvovaných okruhů, zkrátka bude jen na každém cyklistovi zvlášť, kolikrát erzetu stihne objet," říká Silvie Hlavičková, ředitelka Zlínských kol. „Libovolný je také typ kola, kromě klasických bicyklů mohou být použita elektrokola, koloběžky, ale třeba i historické velocipedy či tandemy." S tím souvisí i soutěže, které jsou s cyklojízdou spojeny. Jednu z cen vyhraje tým, pod jehož hlavičkou se do Zlínských kol přihlásí nejvíce účastníků, další dvě kategorie budou ale čistě individuální – bude se hodnotit nejoriginálnější bicykl a rovněž nejoriginálnější cyklistický oděv. „V letošním roce slavíme 100 let od založení československého státu, takže stylové dobové oblečení stejně jako historická kola budou pěkným zpestřením. Už vloni jsme tady měli několik takto pečlivě připravených cyklistů a ty nejpovedenější kreace i letos odměníme," doplňuje Hlavičková.

Centrum Zlínských kol umístěné v parku u zámku se veřejnosti otevře ve 12 hodin, kdy začnou probíhat prezentace přihlášených cyklistů a výdej startovních čísel. Prezentace i dodatečné registrace budou uzavřeny hodinu před startem, tzn. v 15:45. Do samotné cyklojízdy se bude startovat z Bartošovy ulice, a to v 16:45. Trať bude cyklistům k dispozici do 17:15, poté již budou všichni směřováni do cíle. O půl šesté by pak trať měla být zcela vyklizená, aby na ní mohl pokračovat další program.

Areál Zlínských kol u zámku nabídne také bohatý doprovodný program - od 12 hodin budou k dispozici zábavné atrakce, které připravuje spolupořádající Agentura Devět měsíců. Děti i dospělí si užijí spoustu zábavy na nafukovací pirátské lodi se skluzavkou, na lidském stolním fotbale, nafukovací střelnici, obří autodráze či se simulátorem dojení krávy. Vedle toho bude pro nejmenší děti připraven stánek s malováním či různými kvízy a také dopravní hřiště BESIP, kde mohou procvičit jízdu na kole a seznámit se třeba s dopravními značkami. Na Zlínských kolech se tedy dosyta vyřádí i ti, kteří do Zlína zavítají bez bicyklu.

A co víc, na své si přijdou i pravověrní fanoušci rally. „Ještě než Zlínská kola odstartují, proběhne od 15:30 do 16 hodin před zlínským zámkem autogramiáda vybraných závodních posádek zejména ze Star Rally Historic. Máme přislíbenou účast špičkového závodníka Tomáše Engeho, dále legendárního Vladimíra Bergera, pak také Stanislava Budila, který vloni Star Rally vyhrál, a domácích jezdců Martina Černého a Petra Krajči, ten pojede v poli soudobých vozů. Jeho spolujezdec Jan Houšť se navíc přímo zúčastní cyklovyjíždky," prozradila Silvie Hlavičková. Všechny posádky se do centra Zlínských kol dostaví i se svými závodními speciály, návštěvníci parku u zlínského zámku si tedy budou moci zblízka prohlédnout techniku, která se pak jen o pár hodin později předvede na trati v plném tempu.

Pokud se někdo chce Zlínských kol zúčastnit, stačí zavítat na web www.zlinska-kola.cz a zaregistrovat se. Uzávěrka přihlášek proběhne v úterý 21. srpna večer. „Registrace sice poběží dál i po tomto datu a zapsat se bude možné také přímo na místě v den závodu, ovšem později přihlášení účastnici už nebudou moci být zveřejněni v seznamu zaregistrovaných účastníků," upozorňuje Hlavičková. Pokud se tedy někdo chce zúčastnit třeba zmíněné týmové soutěže, je zapotřebí se registrovat s předstihem.

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.