Články

Premiérový ročník Green Rally vyhrála Tesla

1. 9. 2017 - Jakub Hofbauer

V rámci 47. ročníku Barum Czech Rally Zlín pořadatelé zorganizovali premiérový ročník Green Rally, soutěže pro elektromobily a hybridní vozidla kombinující elektrický pohon s konvenčním spalovacím motorem. Oproti hlavnímu závodu Barum rally nešlo o klasický závod, nýbrž o jízdu pravidelnosti doplněnou o různé řidičské disciplíny i společenský program uskutečněný v centru lázeňského města Luhačovice.

První ročník Green Rally odstartoval v sobotu 26. 8. 2017 vpodvečer ze zlínského náměstí Míru. Ze startovního můstku se více než dvacet zúčastněných posádek přesunulo na rychlostní zkoušku Březová, kde absolvovaly jízdu pravidelnosti s cílem dosáhnout s co největší přesností stanovenou průměrnou rychlost. V neděli pak účastníci vyrazili vstříc hlavní části závodu, kterou zahájil test v Březůvkách obsahující několik zkoušek řidičských dovedností a krátký slalom. Další test byl připraven na ploše biskupského letiště, kudy se den předtím prohnalo také celé hlavní startovní pole Barum Czech Rally Zlín. Pro účastníky Green Rally zde byla připravena hlavní slalomová zkouška a také test akcelerace.

Následně se Green Rally přesunula přímo na lázeňskou kolonádu Luhačovic. Posádky si tam během několikahodinové pauzy v Hotelu Alexandria vychutnaly oběd nebo si užily wellness, zatímco se jejich vozy vystavené před Jurkovičovým domem těšily zvídavému zájmu kolemjdoucích. Odpoledne pak všichni projeli druhé kolo jízdních testů v Biskupicích a Březůvkách, aby pak zamířili do cíle ve Zlíně.

Průběžné pořadí se díky bodování každé z disciplín přelévalo po celou dobu soutěže, první příčka však byla od začátku až do konce v držení jediné posádky. Byť s jen minimálním bodovým náskokem se premiérovými vítězi Green Rally stali Lukáš Hatas s Terezou Němcovou jedoucí na voze Tesla X, kteří během dvoudenního závodu nasbírali celkem 920 trestných bodů. Jen o šest bodů více obsahuje konto Petra Žaludka a Romana Reichla, kteří startovali se sedanem Tesla S. Na třetím místě pak stupně vítězů doplnila česko-slovenská dvojice Rastislav Chvala – Martin Šulek s Fordem Mondeo HEV. Slovenský motoristický novinář byl zároveň nejrychlejším pilotem v kategorii hybridních vozů. Symbolickou koncovou lampu na cílovém můstku převzali Adam Beneš a Jiří Svoboda s další Teslou S, jejichž bodové konto radikálně narostlo kvůli technickým potížím v sobotní části závodu. Do cíle nicméně dorazilo kompletní startovní pole.

„Myslím, že se první ročník Green Rally vydařil," řekl v cíli Jan Regner, ředitel závodu. „Účastníci si víkend podle jejich ohlasů užili a navíc se technika, s níž se bez pochyby budeme v blízké budoucnosti setkávat stále častěji, těšila velkému zájmu veřejnosti jak ve Zlíně, tak při lázeňské zastávce v Luhačovicích. Chtěl bych poděkovat všem posádkám za účast a partnerům Valeo, United Blue Energy, Lázně Luhačovice, BMW Synot Auto a TrendPark za podporu při realizaci prvního ročníku Green Rally. Pevně věřím, že se nám podaří nastartovat tradici závodu, který vedle klasické Barum rally nabídne trochu odlišné zážitky další skupině motoristických fanoušků."

Konečné výsledky Green Rally 2017:
1. Lukáš Hatas, Tereza Němcová (CZE, Tesla X - elektro) 920 tr.b.
2. Petr Žaludek, Roman Reichl (CZE, Tesla S - elektro) 926
3. Rastislav Chvala, Martin Šulek (SVK/CZE, Ford Mondeo HEV – hybrid) 959
4. Jan Surovič, Pavla Blažková (CZE, BMW i3 – elektro) 987
5. Martin Hrubý, Radim Hrubý (CZE, BMW i3 – elektro) 1092
6. Luděk Vokáč, Magda Nagy (CZE, BMW X5 eDrive – hybrid) 1099
7. Pavel Sklenář, Miroslav Buček (CZE, Nissan Leaf – elektro) 1108
8. Marek Šimík, Olga Šimíková (CZE, Nissan Leaf – elektro) 1130
9. Martin Beták, Marek Šabata (CZE, BMW i3 – elektro) 1198
10. Radek Pecák, Tomáš Devera (CZE, Nissan Leaf – elektro) 1276