Články

Zlínská kola na městské rychlostní zkoušce

7. 7. 2017 - Roman Ordelt

Nejen burácení závodních vozů, historických automobilů nebo nablýskaných „bugatek" uvidí zástupy diváků na městské rychlostní zkoušce při letošním ročníku Barum Czech Rally Zlín. V pátek 25. srpna 2017 se uskuteční premiérový ročník akce Zlínská kola. Jedná se o cyklo rallye určenou pro širokou veřejnost na trati divácky populární městské rychlostní zkoušky před startovním polem závodních vozů. Akci Zlínská kola pořádá Statutární město Zlín, realizátorem jsou pořadatelé Barum Czech Rally Zlín. Na startu se očekává kolem pěti set cyklistů.

„Myšlenka uspořádat cyklistickou akci zrála už v předchozích letech. V rámci mapy zážitků jsme v loňském roce zvali návštěvníky na východní Moravu, aby se vydali po tratích kultovních úseků barumky v sedle svého kola. S nápadem uspořádat akci Zlínská kola přišel Josef Novák, člen Rady města Zlína a fanoušek cyklistiky," pověděl Ing. Jan Regner, zástupce ředitele Barum Czech Rally Zlín.

Právě zlínská radnice se zapojuje úspěšně do celorepublikové akce s názvem Do práce na kole podobně jako generální partner zlínské rally společnost Continental Barum. Registrace účastníků (start je povolen od 12 let) Zlínských kol je zdarma a zázemí celé cyklistické akce bude v parku Svobody kolem zlínského zámku, stejně jako byla výstava Czech Drive na konci dubna. Start i cíl proběhne v Bartošově ulici, na účastníky vyjížďky čekají celkem tři kola po uzavřené trati městské rychlostní zkoušky včetně všech zpomalovacích retardérů. „Start proběhne po skupinách v 16:30 hodin. Největší zastoupení bude mít široká veřejnost, nicméně očekáváme na startu i významné osobnosti, firmy nebo sportovce. Předpokládáme, že se nenechají zahanbit například hokejisté, fotbalisté a další známé tváře. Účastníci mohou zvolit nejen silniční nebo horské kolo, ale i historické bicykly včetně tehdejších úborů. Celý program včetně registrace účastníků začne ve 12 hodin, ukončení jízdy po okruhu je stanoveno na 17:30 hodin," upřesnil Jan Regner.

Snahou zlínských pořadatelů je, aby se cyklo rallye zúčastnily i samotné posádky barumky. Pořadatelé se snaží vyřídit u Mezinárodní automobilové federace FIA výjimku, aby se nejednalo o nepovolený trénink po trati rychlostní zkoušky. Účastníci v cíli obdrží věcné ceny a občerstvení. Nebude se hodnotit čas, ale například oblečení, nejstarší, nejmladší účastník, nejvíce lidí z jednoho týmu, nejstarší kolo atd. „Zlínská kola jsou dalším projektem, kdy doufáme, že přitáhne do Zlína další zájemce z celé České republiky. Jsem přesvědčen, že vytvoříme novou tradici, která bude neodmyslitelně patřit k městu Zlínu a k barumce v příštích letech," uzavřel Josef Novák. Další informace naleznete na webové stránce www.zlinska-kola.cz, kde je již spuštěna možnost přihlašování na akci.