TOPlist

Články

První etapu barumky vyhrál Lukjaňuk

25. 8. 2018 - Petr Říha, Roman Ordelt

Ruská dvojice Alexej Lukjaňuk, Alexej Arnautov (Ford Fiesta R5) vede po úvodní etapě 48. ročníku Barum Czech Rally Zlín. S odstupem necelých 17 vteřin je druhý po devíti rychlostních zkouškách člen továrního týmu Škoda Motorsport Jan Kopecký navigovaný Pavlem Dreslerem (Škoda Fabia R5). Třetí pozice patří dalšímu ruskému zástupci Nikolaji Grjazinovi, který jede s lotyšskou licencí a tvoří posádku se spolujezdcem Jaroslavem Fedorovem (Škoda Fabia R5).

Šestinásobný vítěz zlínské rally a úřadující český šampion Jan Kopecký zažil v sobotu smolný den. Přestože vyhrál polovinu z osmi rychlostních zkoušek, nestačí mu to na první místo v průběžném pořadí. Na vině byly tři defekty během jediného dne. Přesto má rodák z Opočna stále reálnou šanci rozšířit ve Zlíně svou vítěznou šňůru. „Je jen naší chybou, že jsme měli tři defekty. Uvidíme, jaké bude v neděli počasí. Myslím si, že Alexej Lukjaňuk se zítra jen tak nedá. Děkujeme fanouškům za úžasnou podporu," řekl Jan Kopecký v cíli první etapy.

Alexej Lukjaňuk patří v posledních letech k favoritům Barum Czech Rally Zlín a v sobotní etapě svoji roli potvrdil. Na rozdíl od soupeřů se mu mokrých a klouzavých tratích vyhnuly potíže, takže má nejlepší výchozí pozici před nedělní závěrečnou částí závodu. „Byl to velmi náročný den, ale jsem spokojený. Zvolili jsme opatrnější tempo, a to se nám vyplatilo. V neděli nechci ztratit více než deset vteřin," prohlásil Lukjaňuk, který ve Zlíně usiluje o premiérové vítězství i o upevnění pozice v čele seriálu mistrovství Evropy.

Mladý ruský jezdec Nikolaj Grjazin v sobotu potvrdil, že jeho nejrychlejší čas v pátečním kvalifikačním testu nebyl náhodný a drží bronzovou pozici před španělským jezdcem Danielem Sordem s vozem Hyundai i20 R5. „Pro nás byla sobota skvělým dnem. Předvedli jsme dobrý výkon a jsme na dobré pozici," shrnul dvacetiletý mladík své sobotní vystoupení.

Španěl Daniel Sordo zažívá premiéru na Barum Czech Rally Zlín a ani jemu se během úvodní etapy nevyhnuly technické potíže. Tradiční účastník mistrovství světa ztratil kvůli defektu a na pódiové umístění ztrácí více než 17 vteřin. „Zkoušky byly kvůli počasí mimořádně náročné, ale dobře jsme si zazávodili, i když to neprobíhalo podle našich představ," řekl pětatřicetiletý Sordo.

Po devíti rychlostních zkouškách figurují v elitní desítce kromě Kopeckého další tři čeští závodníci. Pátý je Miroslav Jakeš, hned za ním Filip Mareš, osmá pozice náleží Jaromíru Tarabusovi (všichni Škoda Fabia R5).

V sobotu vypadlo ze závodu několik jezdců, kteří mohli pomýšlet vysoko. Ze třetí pozice odstoupil Václav Pech (Ford Fiesta R5), kterého zradila technika. Podobně dopadl v té době devátý Roman Odložilík (Ford Fiesta R5). V soutěži nepokračují po haváriích ani maďarský pilot Norbert Herczig (Škoda Fabia R5), který přišel o možnost pojistit si v seriálu ME třetí pozice a Brit Rhys Yates (Škoda Fabia R5).

V kategorii dvoukolek se přetahují o prvenství lídr juniorského evropského šampionátu Martinš Sesks z Lotyšska (Opel Adam R2) a český závodník Erik Cais (Peugeot 208 R2). Po první etapě hovoří ve prospěch Lotyše 3,7 vteřiny. V kategorii ERC2 jede pouze jeden účastník, a to maďarský jezdec Tibor Érdi jr. na voze Mitsubishi Lancer EVO X.

V neděli absolvují soutěžní posádky dalších šest měřených testů na úsecích Halenkovice, Maják a Kašava o celkové délce více než 93 ostrých kilometrů. Vítěz bude známý po 15. hodině, na cílovou rampu na zlínském náměstí Míru vjede v 16:49 hodin.

Osmačtyřicátý ročník Barum Czech Rally Zlín je šestým podnikem Mistrovství Evropy v rally (ERC) a šestým dílem Autoklub Mistrovství České republiky v rally 2018 (MČR).

Pořadí po 1. etapě (9 RZ):
1. Lukjaňuk, Arnautov (RUS, Ford Fiesta R5) 1:10:18,7 hod
2. Kopecký, Dresler (CZE, Škoda Fabia R5) + 16,8 s
3. Grjazin, Fedorov (LVA/RUS, Škoda Fabia R5) + 33,2 s
4. Sordo, Del Barrio (ESP, Hyundai i20 R5) + 50,5 s
5. Jakeš, Machů (CZE, Škoda Fabia R5) + 1:01,0 min
6. Mareš, Hloušek (CZE, Škoda Fabia R5) + 1:33,6 min
7. Kreim, Christian (DEU, Škoda Fabia R5) + 1:44,9 min
8. Tarabus, Trunkát (CZE, Škoda Fabia R5) + 1:55,2 min
9. Ingram, Whittock (GBR, Škoda Fabia R5) + 2:02,4 min
10. B. Magalhaes, H. Magalhaes (PRT, Škoda Fabia R5) + 2:50,7 min

19. Tempestini, Itu (ROU, Fiat 124 Abarth), 1. místo RGT + 7:19,2 min
25. Sesks, Francis (LVA, Opel Adam R2), 1. místo 2WD, ERC3 + 7:45,3 min
31. Érdi jr., Papp (HUN, Mitsubishi Lancer EVO X), 1. místo ERC2 + 8:59,9 min

Vyhrané RZ:
5 – Kopecký, 2 – Lukjaňuk, 1 – Grjazin, Kreim