TOPlist

Články

Tomáš Pospíšilík: Rally je hlavně o učení a zkušenostech

6. 8. 2018 - Evžen Gargulák

Tomáš Pospíšilík je čtyřiadvacetiletý závodní jezdec z Hrobic u Slušovic. Po svém přechodu z autocrossových okruhů absolvoval v rally již 59 soutěží. Tomáš se objevuje na soutěžích jak na domácí půdě, tak i v zahraničí. Svou rallyovou kariéru začal právě za hranicemi na lotyšské Rally Liepaja v roce 2014, kterou bohužel nedokončil. Hned na své páté soutěži si připsal velkou nehodu, kdy svůj Citroën C2 R2 Max několikrát otočil v saltech přes střechu na shakedownu při belgické Ypres rally. To však mladého jezdce nezastavilo ve sbírání zkušenosti na dalších soutěžích. Po Citroënu přesedl do Peugeotu 208 R2, ve kterém absolvoval většinu závodů až do závěru loňské sezony, kdy si poprvé na exhibičních závodech v Sosnové, Praze a ve Slušovicích vyzkoušel přechod na čtyřkolku, konkrétně vůz Škoda Fabia R5.

Před debutem na rychlostních zkouškách působil Tomáš dlouhých deset let na autocrossových okruzích. V osmnácti letech zde vybojoval coby nejmladší šampion český titul v nejsilnější divizi. Přechod do rally však nehodnotí jako vůbec snadný. „Každý předpokládá, že každá předchozí zkušenost v motorismu je výhodou, ale nemyslím si to. Autocross je jen okruh na nezpevněném povrchu, který se nemění. Rally je úplně jiná disciplína. Soutěží se na více než sto ostrých kilometrech, které jsou rozděleny do jednotlivých úseků. Ty se projíždí dvakrát, nanejvýš třikrát," hodnotí mladý soutěžní jezdec. „Přímo uvnitř vozu je to velký rozdíl, neboť v autocrossu se jede tzv. na oči a ve voze jste sami. V rally je to hlavně o důvěře a spolupráci dvou lidí. Spolujezdec je pro správný a rychlý průjezd tratí nesmírně důležitý. Zkušenost a přesnost v rozpisu je rovněž potřeba. Rozpis je nutné neustále zdokonalovat, a i ti nejlepší a zkušení jezdci ho stále zlepšují. Obecně je rally hodně o učení. V autocrosse jsem působil dlouhých deset let. Tam se člověk v kratším období naučí mnohem více věcí. V rally je to o postupu krok za krokem, sbírání zkušeností a zlepšování se," pokračuje talentovaný mladík.

Jezdit rally byl od začátku Tomášův sen. Již od svého dětství, kdy jako divák sledoval na rychlostních zkouškách zkušené mazáky jako Roman Kresta nebo Václav Pech. Ani počáteční havárie a nezdary však jeho kariéru v rally nezpomalily a dnes zdolává úspěšně české i zahraniční soutěže ve voze Škoda Fabia R5. „Přechod ze dvoukolky do čtyřkolky je náročný jak jezdecky, tak hlavně i finančně. Chtěli jsme sehnat vlastní závodní speciál a vyhnout se pronájmu, proto jsme si pořídili starší fabii R5 od Antonína Tlušťáka. Naštěstí máme nejen finanční, ale i technickou podporu Autokomplexu Menčík. Bez tohoto týmu bychom v letošní sezoně vůbec nestartovali," ocenil Tomáš, který absolvuje Mistrovství České republiky v rally právě v barvách uvedeného týmu.

Vrcholem pro domácího jezdce je samozřejmě účast na Barum Czech Rally Zlín, což bude již pátá účast na zlínské soutěži. V předešlých letech to pro Tomáše bylo na domácích tratích jako na houpačce. Nejvíce ho mrzí ročník 2015, kdy havaroval a odstoupil z první pozice ve třídě. „Odstupovat z první příčky ve dvoukolkách s náskokem jeden a půl minuty bylo samozřejmě obtížné. Ale bylo to kombinací řady příčin, kde hlavní role hrála nezkušenost. Zdejší zkoušky jsou velmi náročné a budu z nich mít vždy respekt. I když některé úseky znám velmi dobře, v závodní rychlosti je to úplně jiné. Letos bude určitě jako každý rok velká konkurence. Doufám, že se nám podaří zajet dobrý výsledek," těší se Tomáš Pospíšilik, kterého bude navigovat spolujezdec Jiří Hovorka.