TOPlist

Články

Barumka a projekt Jedu na dřeň za tři roky přinesly na dva tisíce nadějí na život

11. 9. 2017 - Jakub Hofbauer

Už potřetí byla součástí Barum Czech Rally Zlín kampaň Jedu na dřeň, zaměřená na získávání nových potenciálních dárců kostní dřeně. Tento dobročinný projekt vznikl v roce 2015 ze společné iniciativy pořadatelů Barum rally a agentury Reklamní inženýři a postupem času se rozšířil i na další motoristické podniky v Česku.

„Každým rokem se snažíme na barumku přinášet nově věci a to jak ty spojené s rally, tak ty, které bezprostřední vazbu na motosport nemají," říká Jan Regner z pořadatelského týmu Barum rally. „Kampaň Jedu na dřeň ale padla na úrodnou půdu a dosavadní statistiky ukazují, že i projekty zaměřené na společenskou zodpovědnost se úspěšně prolínají s bohatou diváckou návštěvností na motoristických akcích. Je pěkné vidět, že lidem není lhostejný osud druhých a jsou ochotní pomoci právě třeba vstupem do registru dárců kostní dřeně."

Akutní leukémie je nemocí, které se mimo jiné říká také rakovina krve, a transplantace kostní dřeně je ve většině případů jejím jediným řešením. V Česku však není dostatek dárců a každý čtvrtý pacient svého dárce nestihne najít. Z toho důvodu je zapotřebí neustále rozšiřovat registr potenciálních vhodných dárců. Zápis samotný je velice rychlý a bezbolestný proces, ke kterému stačí 5 minut času a pouhé 2 ml krve. Navíc díky novým metodám darování kmenových buněk je i samotná transplantace zcela bezbolestná.

Kampaň jedu na dřeň je v získávání nových lidí úspěšná, základna potenciálních dárců v České republice se díky ní rozrostla již o zhruba 2000 nově registrovaných lidí. Samotná Barum Czech Rally Zlín se v prvním roce projektu postarala o 571 nově zapsaných, v roce 2016 přibylo 430 lidí a letos se přišlo registrovat dalších 276 dobrovolníků ochotných pomoci. „Rotundu Jedu na dřeň mohli návštěvníci Barum Czech Rally Zlín potkat od pátku do neděle na náměstí Míru ve Zlíně. Minimálně třetina z nově registrovaných se přišla zapsat cíleně, aniž bychom jim museli vysvětlovat, co vlastně děláme. Znali nás z předchozích let, nebo nás sledují na sociálních sítích," prozradila Jana Sklenářová, produkční projektu Jedu na dřeň.

„Jsme rádi, že se projekt podařilo rozšířit i na další motoristické akce v Česku. Díky tomu je nyní registr bohatší o téměř dva tisíce nových lidí, což čistě statisticky znamená čtrnáct zachráněných lidských životů. Těší nás, že automobilové závody mohou pomáhat i tímto způsobem," dodává Jan Regner.