TOPlist

Články

Jan Kopecký: Ještě mi nedochází, co jsme dokázali

28. 8. 2016 - Petr Říha

Až v úplném závěru uhájila posádka Jan Kopecký, Pavel Dresler (Škoda Fabia R5) vedoucí postavení ve 46. ročníku Barum Czech Rally Zlín zařazeného do seriálu FIA Mistrovství Evropy v rally (ERC) a do Autoklub Mistrovství České republiky v rally 2016 (MČR). Kopecký popáté ovládl absolutní pořadí a dostal natrvalo doposud putovní pohár, na který má nárok jezdec, který vyhraje třikrát za sebou nebo celkově pětkrát. Rodák z Opočna je prvním závodníkem, kterému se podařilo splnit jednu z podmínek pro zisk trofeje.

Kopecký sváděl v průběhu víkendu skvělou bitvu s Rusem Alexejem Lukjaňukem (Ford Fiesta R5). Až do poslední rychlostní zkoušky Maják nebyl mezi oběma jezdci více než devítivteřinový rozdíl. Poté však Lukjaňuk havaroval a Kopeckému usnadnil uhájení vedoucí pozice. „Alex jel místy bezhlavě, ale udržel to na cestě. Až do poslední erzety. Je mi líto i za něj, náš souboj byl nádherný," řekl čtyřiatřicetiletý Kopecký, který na trati míjel havarovaný vůz ruského pilota. „Zeptal jsem se Pavla Dreslera, jestli se nebude zlobit, když trochu zpomalím. Po chvilce mi ale hlavou blesklo, zda jsem opravdu dobře viděl Lukjaňuka. Pavel mě ujišťoval, že to byl stoprocentně on. Ale já věděl, že buď jasně vyhrajeme, nebo pokud to nebyl Alex, budeme za největší pitomce," dodal s úsměvem historicky nejlepší jezdec Barum Rally.

Členovi továrního týmu Škoda Motorsport bylo odměnou za jeho víkendové snažení nejen prvenství a čtvrtý český titul, ale i možnost odvést si ze Zlína natrvalo pohár pro vítěze Barum Czech Rally Zlín. „Moc slov zatím nemám. Ještě mi nedochází, co jsme dokázali. Bylo to tady opravdu velké, neskutečné. Letos se jelo hrozně rychle. Poděkování patří celému týmu a všem fanouškům. Atmosféra byla skvělá," poznamenal Kopecký.

Čtyřiatřicetiletý závodník nyní bude hledat vhodné místo, kam si vítěznou trofej vystaví. Čtyřikrát si pohár odvezl, ale po roce ho organizátorům vracel. Nyní už ho na Moravu zpátky vozit nemusí. „Teď se na pohár budu dívat ještě dlouho. Najdeme mu místo tak, aby byl hezky vidět. Ale pokud ho bude chtít ředitel soutěže pan Regner půjčit, tak mu klidně vyhovím," pousmál se nejlepší český rallyový jezdec současnosti.

Po třech letech zabraly místa na stupních vítězů výhradně české posádky. Životní výsledek zajel Tomáš Kostka, jehož navigoval Ladislav Kučera. „Během víkendu se nám sice nevyhnuly technické problémy, ale povedl se nám super výsledek. A to, co se dělo kolem trati, bylo neuvěřitelné. Takovou kulisu nikdo z nás ještě neviděl," ocenil Kostka podporu fanoušků.

Místo na stupních vítězů Barum Czech Rally Zlín si poprvé v kariéře zajistil Jan Černý se spolujezdcem Petrem Černohorským (Škoda Fabia R5). „Udělali jsme tady obrovský kus práce. Poděkování patří celému týmu. Koupili jsme nové auto a před startem to bylo hektické. Ovšem povedlo se všechno, co jsme si představovali. Lukjaňukovi jsme nic špatného nepřáli, ale toto je pro nás životní výsledek. Třetí místo je neskutečné. Užijeme si to a za rok jsme tu znovu," slíbil Černý.

Těsně za stupni vítězů zůstal otrokovický Pavel Valoušek (Škoda Fabia R5), jehož o lepší výsledek připravily defekty. První porci smůly si vybral v sobotu, kdy klesl na konec první desítky a zvažoval odstoupení ze závodu. Se spolujezdkyní Veronikou Havelkovou se nakonec rozhodli pokračovat a nemuseli litovat, i když ani v neděli nejeli bez komplikací a další defekt je stál lepší pozici. „Ve finále je pro nás čtvrté místo fajn," uvedl Valoušek. Další start ho čeká v Košicích, kde bude bojovat o body do slovenského šampionátu. „Právě proto jsme uvažovali, že v sobotu tady skončíme a pošetříme auto. Spousta hlasů byla proti, abychom pokračovali, pár jich bylo pro. Rozhodli jsme se spontánně, že to alespoň zkusíme dál a vyšlo to," doplnil český mistr z roku 2010.

Rus Alexej Lukjaňuk byl jediným pilotem ve startovním poli, který držel krok s největším favoritem Kopeckým. Několikrát se v průběžném pořadí dostal na čelo, ale závěr mu nevyšel. Když stahoval ztrátu, poškodil kolo a klesl na konečnou 16. pozici s více než desetiminutovým mankem na vítěze. „Přesto nejsem zklamaný. Spoustu kilometrů jsme dokázali jet velmi rychle. To je dobrý vklad do budoucnosti," mínil Lukjaňuk. „Jsem šťastný, že jsem si s Janem tak zazávodil. Víme, že je to král. Sváděli jsme opravdu pěknou bitvu. Bylo to vzrušující," uvedl ruský závodník.