Články

Jan Kopecký popáté triumfoval a odveze si natrvalo pohár pro vítěze

28. 8. 2016 - Petr Říha

Český automobilový jezdec Jan Kopecký (Škoda Fabia R5) se stal vítězem 46. ročníku Barum Czech Rally Zlín zařazeného do seriálu FIA Mistrovství Evropy v rally (ERC) a do Mistrovství České republiky v rally 2016 (MČR). Člen továrního týmu Škoda Motorsport na rozdíl od svého jediného konkurenta Alexej Lukjaňuka z Ruska (Ford Fiesta R5) zvládl dramatický závěr a připsal si ve Zlíně páté prvenství, díky němuž si natrvalo odveze pohár pro vítěze.

Lukjaňuk v závěrečné patnácté vložce při snaze předstihnout Kopeckého havaroval a skončil mimo elitní desítku. Druhé místo obsadil domácí Tomáš Kostka, třetí skončil Jan Černý (oba Škoda Fabia R5).

Kopecký vedl před závěrečnou erzetou o necelých pět vteřin před Lukjaňukem, který se rodáka z Opočna jako jediný ze startovního pole držel celý víkend. Ruský závodník ale udělal v závěru chybu, po nárazu do zídky musel opravovat zavěšení a nabral nesmazatelnou ztrátu. Kopecký tak může slavit pátý triumf na Barum Rally, už v sobotu si s předstihem zajistil čtvrtý titul českého mistra.

Dramatické souboje nabídla v neděli i bitva o další medailové pozice. Po odstoupení Francouze Bryana Bouffiera z Francie (Citroën DS3 R5) se stal krátce držitelem bronzu Jaromír Tarabus (Škoda Fabia R5). Ten však ve 13. erzetě havaroval a soutěž pro něj skončila. Třetí příčku na chvíli opustil i Jan Černý, který prohrál těsný souboj s Tomášem Kostkou, ovšem díky nehodě Lukjaňuka se na stupně vítězů vrátil.

Hodnocení ERC2 vyhrál Giacomo Scattolon z Itálie (Mitsubishi Lancer EVO IX), pořadí mezi jezdci ERC3 i juniory ovládl Brit Christopher Ingram (Opel Adam R2). Nejrychlejším pilotem dvoukolky se stal Martin Koči ze Slovenska (Citroën DS3 R3T).