Základní informace o Barum Czech Rally Zlín

Mistrovství Evropy rally jezdců a spolujezdců (FIA ERC)
Intercontinental Rally Challenge (IRC)
Mezinárodní mistrovství České republiky (MMČR)
Clio R3 European Trophy
Citroën Racing Trophy CZ


Barum Czech Rally Zlín má dlouholetou tradici, v letošním roce se bude konat již po jedenačtyřicáté. Rallysport je v České republice nesmírně populárním sportovním odvětvím, o čemž svědčí velké zástupy nadšených motoristických fandů podél rychlostních zkoušek, kterých se kolem trati jen schází několik desítek tisíc. Automobilová rally, která má centrum v moravském městě Zlíně, je od roku 1983 součástí mistrovství Evropy jezdců a od roku 2007 patří také do prestižního světového seriálu Intercontinental Rally Challenge (IRC) organizovaného s výraznou mediální podporou promotéra šampionátu, satelitní televizní stanice Eurosport. S jejím příchodem soutěž prošla dalším velkým posunem, který je patrný zejména na kvalitě startovního pole. To v minulém roce bylo bez nadsázky nejlepší v celé své historii - ve Zlíně se objevilo celkem 27 vozů progresivně se rozvíjející kategorie Super 2000. Tento počet jinde ve světě doposud nebyl dosud překonán a Zlín se může pyšnit tímto neoficiálním světovým rekordem. Vítězem loňského ročníku se podruhé stal Belgičan Freddy Loix, který se Škodou Fabií S2000 reprezentoval barvy domácí tovární stáje Škoda Motorsport.

Dlouholetým partnerem Barum Czech Rally Zlín je tradiční česká pneumatikářská společnost Barum. Propojení nejúspěšnější domácí značky pneumatik s předním českým motoristickým závodem vytváří výhodné podmínky pro pozitivní vnímání jak pneumatik Barum, tak samotné soutěže. Stejně jako v minulosti bude značka Barum hlavním partnerem i při jedenačtyřicátém ročníku zlínské rally. Ta se během let propracovala až na samotný vrchol motoristických akcí v České republice a každoročně je nositelem řady novinek na scénu českého rallysportu. Pravidelné vysoké  hodnocení rally z organizačního a především bezpečnostního hlediska přineslo zasloužené ocenění, neboť Světová rally komise při FIA zařadila Barum Czech Rally Zlín opět do seriálu elitních soutěží evropského šampionátu. Velkou důležitost této akce dokládá i nebývalý zájem médií. V  loňském roce se akreditovalo celkem 306 novinářů ze sedmnácti států, z toho 87 pracovníků televizních a rozhlasových štábů, 103 píšících novinářů a 116 fotografů!

Ředitelství rally, start i cíl budou stejně v minulých letech soustředěny v krajském městě Zlín. Samotné Barum Czech Rally Zlín bude ve čtvrtek 25. srpna ve večerních hodinách předcházet technická přejímka, konaná opět v divácky přívětivé sportovní hale Euronics ve Zlíně. V pátek 26. srpna  proběhne v dopoledních hodinách testovací zkouška (shakedown) v blízkosti Otrokovic a v podvečer se uskuteční představení vybraných jezdců a spolujezdců. Večer začne samotná rally populární městskou superspeciálkou konanou přímo v ulicích Zlína. Podstatná část rally se pojede v  následujících dvou dnech, 27. a 28. srpna.

Soutěž zahrnuje cca 250 km rychlostních zkoušek s asfaltovým povrchem různé kvality, letos se navíc do harmonogramu vrátí některé tradiční úseky užívané v minulosti „barumky“. Přesto si rally uchovává svůj kompaktní formát, nejvzdálenější místo leží od centra soutěže pouhých 50 km daleko. Zlín se rozprostírá v údolí a je obklopen malými lesnatými vrcholy, které tvoří krásnou a romantickou krajinu. Je vzdálen asi 300 km východně od české metropole Prahy a zhruba 200 km od rakouského hlavního města Vídně.

Stojí za to vidět a vychutnat atmosféru Barum Czech Rally Zlín!

  CESKY    English  ANGLICKY
T-Motor
T-Motor
ERC official website